Deniz trafiği ve bağlama yerleri ile atık sular ve deniz kirliliğinin önlenmesi konusunda istişare toplantısı yapıldı

Muğla’da deniz araçları trafiğinin düzenlenmesi ve deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında istişare toplantısı düzenlendi.
Valilik Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu’nun koordinesindeki toplantıya, kaymakamlar, Marmaris Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı Kıdemli Binbaşı Süleyman Ercan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Filiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, ilçedeki Deniz Ticaret Odası şube başkanları, belediye, ticaret odaları ve liman başkanlıkları, WWF Türkiye ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA temsilcileri katıldı.

Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldüğü toplantıda, Çevre Mühendisi Gökhan Bozkurt ve AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Dr. Ahmet Esen sunum yaptı.

Toplantı sonucunda deniz araçlarının bağlanma yerlerinin çevreci yöntemler ile sayısının arttırılması üzerine, il genelinde ihtiyaç duyulan alanları tespit etmek amacıyla çalışma grubunun kurulması, mapa şamandıra projelerinin desteklenmesi, atık toplama noktası ve tekne sayısının arttırılması, atık denetimlerinde teknolojik yaklaşımların benimsenmesi, kurumların denetim ve kontrol kapasitesinin arttırılması, il genelindeki atık su, tarımsal ilaç, yat çekek yerleri, kanallardan denize ulaşan alüvyonlar, yük gemileri kaynaklı deniz kirliliğin boyutlarının tespit edilmesi üzerine araştırma projelerinin yapılması, marinaların ve yat çekek yerlerinin mevcut kapasitelerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, ticari tekne ve özel yat sayıları ve ilin dinamik nüfusu değerlendirildiğinde gelecek dönem senaryolarının belirlenmesi, Akyaka, Köyceğiz, Dalyan kanallarındaki teknelerin dönüşümlerinin sağlanmasına yönelik muhtemel paydaşları da içerecek şekilde planlama yapılmasına karar verildi.

Başarılı ve verimli bir toplantı olduğuna değinen Vali Orhan Tavlı, katkılarından dolayı katılım sağlayan tüm paydaşlara teşekkür etti.