İlk helikopter Marmaris’te

Orman yangınları açısından birinci derece hassas bölgede bulunan ve yüzde 68’i ormanlık olan Muğla’da, ilk yangın söndürme helikopteri Marmaris’te göreve başladı

Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını riski artan bölgede, Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınlarıyla mücadeledeki hava gücünü oluşturan helikopterlerin ilki göreve başladı. Mürettebatı 2 pilot, 1 gözlemci pilot, 1 teknisyen ve Orman Genel Müdürlüğü görevlisi olmak üzere 5 kişiden oluşan Rus yapımı MI-8 tipi helikopter, Marmaris Beldibi’ne geldi. Görev öncesi test uçuşu kapsamında su alma ve su atma işlemlerini gerçekleştiren helikopterin gerekli teknik işlemlerin tamamlanmasının ardından 1 Mayıs itibariyle resmen göreve başladığı bildirildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı görev yapacak helikopterden Fethiye’deki 16 Mayıs, Milas’taki 1 Haziran’da ve Nazilli’deki helikopter ise 1 Temmuz’da göreve başlayacak.

  • TEKNOLOJİYLE YANGIN İHBAR VE YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ DAHA DA AZALACAK

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanındaki Muğla ve Aydın’daki toplam ormanlık alan yaklaşık 1 milyon 157 bin hektar. Orman yangınlarına birinci derecede hassas bölgedeki bu alanlarda çıkan yangınlara müdahalede hem karadan hem havadan teknolojinin son imkanı kullanılıyor. Bölgede 60’a yakın yangın gözetleme kulesinin 15’inde, 3 dakikada 360 derece dönen, dumana duyarlı, duman görüldüğünde yangın harekat merkezine görüntü aktarabilen kamera sistemi mevcut. Bu sistemin geliştirilmesi için TÜBİTAK ile çalışmalara devam ediliyor. Ayrıca belirli noktalarda mobil araçlarda da bu sistemi uygulayıp teknolojiden en üst seviyede yararlanarak yangın ihbar süresi ile ortalama 13,14 dakika olan yangına müdahale süresini 10 dakikaya indirmek hedefleniyor.