Muğla’da arıcılara apiterapik ürün eğitimleri başladı

Muğla Valiliği himayesinde başlatılan Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri Ar-Ge İnovasyon ve İşleme Merkezi projesi kapsamında, arıcılara nitelikli arı ürünlerinin üretilmesine yönelik eğitimler başladı.

Kayıtlı yaklaşık 5 bin arıcılık işletmesinde 1 milyon koloni ile başta çam balı olmak üzere arı ürünlerinin üretilen Muğla’daki eğitimlerde, propolis, perga, arı zehri, ve polen odaklı genel arıcılık eğitimleri ile ayrıca ana arı ve arı sütü ihtisas eğitimleri  veriliyor.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, ürün kalitesinin artırılması ve katma değeri yüksek olan bal dışı arı ürünlerinin üretimin desteklenmesi  amacıyla bu eğitimlerin başlatıldığını  belirtti.

Tavlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansının desteklediği proje ile Muğla’da arıcılığının yeni bir döneme gireceğini,  Muğla’nın çam balının yanında apiterapik arıcılık ürünleriyle de ülke ekonomisine katkı sunacağını dile getirdi.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin Fethiye’de bulunan arı ıslah merkezinde il genelinden seçilen  30 kişilik ilk grupta,  genç arıcılara uzman personel tarafından verilen ihtisas eğitimlerinin tamamlandığı öğrenildi.

Proje kapsamında,  sözleşmeli arıcılık ile üretilen apiterapik arıcılık ürünlerinin (propolis, polen,
apilarnil, perga, arı sütü) soğuk zincir (frigo araç) ile getirildiği tesiste işleme sürecine kadar
uygun iklimlendirme koşullarında saklanıp katma değeri yüksek apiterapik arıcılık
ürünleri olarak piyasaya sunulacağı belirtildi.

Proje, Muğla Valiliği, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Vakfı, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, Muğla
Ticaret Borsası ve Muğla Teknopark ortaklığında gerçekleştiriliyor.