Öğrenciler mandalina hasadına katıldı

Bitez Mahallesi Köy İçi Mevkii’nde, belediyenin yaklaşık 5 dönümlük bahçesinde ilkokul öğrencileri mandalina hasadı yaptı.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (TARKO) tarafından düzenlenen 22-27 Aralık tarihlerindeki hasat etkinliği, öğrencilerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Öğrencilere, coğrafi işaretli Bodrum mandalinasının özellikleri hakkında bilgiler verilerek hasat yöntemleri anlatılıyor.

Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokul öğrencilerinin ziyaretiyle başlayan etkinlik, Yakaköy Havva Torun İlkokulu’ndan gelen 65 öğrenci ile devam etti.

Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ve TARKO Başkanı Cesur Öncel de katıldı. Başkan Aras, çocuklarla birlikte hasat yaptı.

– Bakımı yapılan bahçede rekolte arttı

Hasat yapılan bahçenin Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Cenaze Hizmetleri ve Bodrum TARKO’nun çalışmaları ile daha düzenli hale getirldiği belirtildi.

Başkan Aras, “Bodrum mandalinası aslında endemik bir tür gibidir. Yerli mandalina dediğimiz kendine has bir aroması olan Bodrum mandalinası bölgemize has bir üründür. Mandalina Birliğimiz mandalinayı gazoz olarak, esanstan lokum, kolonya olarak da kullanabiliyor. Ama bizim yaptığımız değerlendirmede mandalinayı yeşilken kullanabilmemiz gerekiyor. Aynı lime gibi limon gibi aroma verir. Birçok içecekte kullanabilirsiniz. Yani yeşilken eylül ayında bunu yeşil mandalina olarak kullanabilirsiniz. Ki biz bu sene yeşil mandalinaları topladık Bodrum Belediyesi Gıda AŞ’nin kafelerinde kahvenin yanında verdiğimiz suya koyduk, meşrubatlara koyduk ve bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Belediye var oldukça bu bahçeler bakımlı bir şekilde kalacak ve korunacak.” dedi.

Vatandaşların mandalina bahçelerine sahip çıkmasını tavsiye eden Aras, “Bu bir kültürdür, gelecek nesillere kalmalı onlarda bu işi yaşamalı, görmeliler. Elbette bir gün değerini kazanacaktır. Görüyorsunuz dünyada gıda krizleri var, yerinde üretim önem kazandı. Marketlerde, pazar yerlerinde sadece Bodrum mandalinası satılırsa büyük oranda bunu tüketmiş oluruz.” diye konuştu.