Pedasa Antik Kenti’nin dokusu korunurken, turizme de katkı sağlayacak

Pedasa Antik Kenti Destek Protokolü kapsamında, yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritası çıkarılarak bilinirliği artırılacak.

Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında, antik kentlerin korunması, bilinirliğinin artırılması, kazılara yardımcı olunması ve tanıtımının yapılması için hazırlanan destek protokollerinden biri de Pedasa Antik Kenti için imzalandı.
Bu kapsamda Pedasa’da gerçekleştirilecek çalışmalardan sorumlu olan taraflardan İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Kavuk, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gençlik, Doğa ve Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi.

Pedasa’da 2007 yılında kazıların başlatıldığı alanda yapılan toplantıda, çevreye hakim noktadaki kule ile Torba Mahalllesi yönünde anıt mezar olan “Gebe Kilise” ile ilgili restorasyon çalışmaları ele alındı.

Destek protokolüyle antik kentteki çalışmalarda daha hızlı ilerleme imkanı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Adnan Diler, bundan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

TÜRSAB Gençlik, Doğa ve Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, bölgeyi tanıtmak, ziyaretçi sayısını artırmak için neler yapılacağını da konuştuklarını söyledi. Demir, “Pedasa Antik Kenti’nin daha iyi korunması, bilinirliğin artmasının yanı sıra turizm açısından da önemli bir merkez olmasını için elimizden geleni yapacağız. Burası lelegler’n kurduğu 8 kentten biri. Bu kentleri birbirine bağlayan Leleg Yolu’nun tanıtımı için daha önce başlattığımız bir çalışma var. Yapılacak çalışmalarla bundan sonra buraya gelen turist sayısının da artmasını bekliyoruz. ” dedi.