Türkiye Enduro MTB Şampiyonu Bodrum’da belirlenecek

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Türkiye Enduro MTB Şampiyonası’nın 4’üncü ve final ayağı 5-6 Kasım’da Muğla’nın Bodrum ilçesinde yapılacak.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun yarış takviminde yer alan organizasyon, Bodrum Dağ Bisikleti Spor Kulübü (BODASK) tarafından Çamlık Mahallesi’ndeki parkurda düzenlenecek. Şampiyonada İzmir, Antalya ve Bursa parkurlarında yarışan dağ bisikleti sporcuları, Bodrum’daki finalde şampiyonluk kupasına ulaşabilmek için pedal çevirecek.

Sporcuların patikalara teker teker giriş yapacağı ve süreye karşı yarışacağı parkur, farklı zorluk seviyelerine sahip üç etaptan oluşacak. Bir bölümü tarihi Leleg Yolu’nda geçen parkurda, yarışçıların sürüş tekniklerini ve dayanıklılıklarını zorlayacak doğal engeller yer alıyor. Birbirinden farklı zemin yapısı ile sporculara benzersiz bir yarış deneyimi imkanı sunulan etapların yüzde 70’lik kısmı inişlerden oluşuyor. Toplam 12 kilometre uzunluğundaki zorlu etaplardaki mücadele oldukça çekişmeli geçecek.

Bu organizasyon, bisiklet sporunun daha geniş kitlelere yayılması, dağ bisikletine ilginin artması, gençlerimiz arasından başarılı sporcular yetişmesi ve bisiklet turizmine de katkıda bulunacak.

5 Kasım Cumartesi günü kayıtların ardından sporcular antrenman yapacak ve sıralama turlarına katılacak. 6 Kasım Pazar günü ise yarış heyecanı yaşanacak. Yarışlardan sonra ödül töreninde kupalar sahiplerine verilecek.

Bisiklet turizmiyle ilgili acenteler ile yabancı sporcular Bodrum’da olacak

Doğası ve iklim yapısı ile ilkbahar ve özellikle sonbahar aylarında enduro MTB için uygun tüm olanaklara sahip Muğla yöresinde, hafta sonu düzenlenecek Bodrum Enduro Dağ Bisikleti Yarışları’nda yabancı sporcular da yer alacak. Bisiklet turizminin gelişmesine yönelik çalışmalar yapan, 20 yıldır yurt içi ve yurt dışında bisiklet turları düzenleyen Cycle Turkey’in davetlisi olarak bisiklet turizminin dünyadaki öncüsü acentelerin yetkilileri ile Hırvat, Alman, Yunan ve Rus MTB sporcuları Bodrum’da olacak.

Acenteler ve yabancı sporcular, yarışlar öncesinde bisikletle karadan, teknelerle de denizden Gökova Körfezi’nde tanıtım turuna katılacak Turda, Türkiye’nin bisiklet turizmine uygunluğu bir kez daha anlatılarak bisiklet rotaları tanıtılacak.