2. Uluslararası Bafa MTB Cup Yarışları hafta sonu yapılacak

Milas ilçesi sınırlarındaki Antik Herakleia Kenti’nde, 2’nci Uluslararası Bafa MTB Cup Dağ Bisiklet Yarışları yapılacak.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Muğla Bisiklet İl Temsilciliği ve Karya Gençlikspor Kulübü tarafından yapılan organizasyonun tanıtım toplantısı, Bafa Gölü mevkisindeki bir restoranda yapıldı.

Toplantıya katılan Milas Kaymakamı Mustafa Enver Böke, ilçenin başta tarihi ve kültürel zenginliği olmak üzere, tarımından doğasına, denizinden yerel dokusuna kadar zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu söyledi.

Böke “En büyük hedefimiz, bu zenginliği ve çeşitliliği bu tür spor organizasyonlarıyla dünyaya duyurmak. Özellikle ören yerlerinde bu tür spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi bölgenin tanıtımına önemli katkı sunacaktır. Ayrıca bu konuda Muğla Valimiz Sayın Orhan Tavlı’nın destekleri de bizi teşvik etmektedir. İlkini geçen sene yerel ağırlıklı gerçekleştirdiğimiz yarışmamızın ikincisini ulusal boyutta önemli sporcuların katılımı ile gerçekleştireceğiz. Rusya, Almanya, Avusturya ve Mısır gibi ülkelerden katılımcılarımız var.” dedi.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş ise, Muğla’da farklı spor aktivitelerinin yapılabileceği imkanların olduğunu işaret etti.
Açıkbaş “Sayın valimizin talimatları, sayın vekillerimizin destekleri ile Muğla’nın değişik destinasyonlarında birçok spor etkinliğini hayata geçirdik. Ayrıca, yurt içi ve dışındaki sporculara ulaşabilmek için Spor Turizmi Koordinasyon Merkezi’ni oluşturduk. Çalışmalarımızı bu doğrultuda hızla sürdürüyoruz. Bafa MTB Cup yarışı gibi önemli bir faaliyette emeği geçen ve destek olanlara şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Muğla Bisiklet İl Temsilcisi İlker Cömert de yarış hakkında bilgi verdi. Cömert, Muğla’da gelişen spor turizminde bisiklet branşının çok önemli bir yeri olduğuna dikkati çekti.

Antik Kent’te pedal çevirecekler

Muğla Valiliği, Milas Kaymakamlığı, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MİTSO) destekleriyle 22-23 Ekim’de gerçekleştirilecek etkinlikte, Türkiye’nin en iyi MTB (Mountain Bike) sporcuları da yer alacak.
Bafa Gölü kenarında Antik Kenti de içine alan 6 km’lik parkurda, kategorilere göre belirlenen turda, Kadir Kelleci, Zeki Kaygısız, Emre Özkurt, Fatih Güngör, Okan Aydoğan, Veysel Karani Kara, Murat Pehlevan, Azize Bekar ve Keziban Koyun gibi yurt dışında önemli puanları bulunan Türk sporcular pedal çevirecek.

Turizm faaliyetlerinin iç kesimlere yaygınlaştırılarak turizm gelirlerinin artırılması amacıyla GEKA’nın desteklediği organizasyonda, Milas Kapıkırı Köyü Agora Meydanında kurulacak sergi alanında, Milas Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünce tanıtım stantları açılacak.
21 Ekim cuma gününden itibaren ilçeye gelecek olan sporcu, antrenör, teknik ekip ve MTB tutkunları, 23 Ekim pazar günü saat 10:00’da Bafa Gölü kenarındaki Herakleia Antik Kenti’nin Agora Meydanı’ndan yarışa başlayacaklar.

Özel ödüllerden biri de coğrafi işaretli zeytinyağı olacak

6 kilometrelik parkurda 5 ve 8 tur olarak gerçekleştirilecek mücadelede, kategorilerinde dereceye girenler, MİTSO tarafından ödüllendirilecek. Milas Kaymakamlığı tarafından hazırlanan aralarında coğrafi işaretli zeytinyağının da olduğu çeşitli hediyeler, sporcu ve hakemlere verilecek.