8. Bodrum Uluslararası Optimist Yarışları

Bodrum’da bu yıl 8’incisi düzenlenen uluslararası optimist yarışları, 14 ülkeden 388 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Büyükler ve küçükler olmak üzere iki ana kategoride düzenlenen 8. Bodrum Uluslararası Optimist Yarışları’nda (BIOR) renkli görüntüler oluştu. Türkiye Yelken Federasyonunun (TYF) faaliyet programında yer alan, Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Yelken Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen yarışlara, 92’si yurt dışından gelen 388 sporcu katıldı.

Sporcular İçmeler mevkisindeki Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi tesislerinden denize açıldığı organizasyonda 5 grupta 5’er yarış yapıldı.
Yarışların tamamlanmasının ardından düzenlen ödül töreninde dereceye girenlere kupaları verildi.

Optimist büyükler genel sıralamada Ukrayna’dan Sviatoslav Madonich birinci, Tayland’dan Weka Bhanubandh ikinci, Türkiye’den Ekin Su Gökkurt ise üçüncü oldu.
Optimist küçükler genel sıralamada Türkiye’den Tayfun Türk birinci, Ata Türkoğlu ikinci, Han Eroğlu üçüncü oldu. Bu kategoride Bulgar sporcu Tsveta Kircheva 4’üncü oldu.
Optimist büyük kızlarda Türkiye’den Ekin Su Gökkurt birinciliği, Irmak Süvari ikinciliği, Bilge Nur Yazıcı da üçüncülüğü elde etti. Optimist küçük kızlarda Bulgaristan’dan Tsveta Kircheva birinci, Türkiye’den Derin Bartan ikinci, Zeynep Alpartun üçüncü oldu.
Organizasyonda ülke kupasının kazananı ise, her ülkeden biri büyükler diğeri de küçükler kategorisinde en iyi dereceyi elde eden iki sporcunun puanlarının değerlendirilmesiyle belirlendi. Ülke kupası, Tayfun Türk ve Ekin Su Gökkurt ile Türkiye’nin oldu. Ülke kupası sıralamasında Bulgaristan ikinci, Ukrayna’da üçüncü oldu.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Tamer Mandalinci ve Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, TYF Başkanı Özlem Akdurak’a, yelken sporuna ve BIOR’a katkılarından dolayı plaket verdi.

Ödül törenine katılanlar arasında TYF Başkan Vekili Ceyhun Üstüner, TYF Muğla İl Temsilcisi Serdar Kayhan, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Başkanı Rıza Karakaya, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Fatih Öztarakçı da yer aldı

TYF Başkanı Özlem Akdurak,, hep birlikte el ele verildiğinde Türk yelkenciliğinin daha iyi yerlerde olacağını, birçok organizasyona ve uluslararası başarıya imza atılacağını söyledi.
Akdurak” Gençlerimiz bayrağımızı dalgalandırmaya devam edecek ve biz yelkenciliğimizi hep beraber daha üst seviyeye çıkaracağız. Bunun tek koşulu var o da her zaman birbirimizi desteklemek.” dedi.

Yapılan çekilişle sporculara yelken sporunda kullanabilecekleri çeşitli hediyeler de takdim edilen ödül töreninde, organizasyona ev sahipliği yapan yellen şubesinin sorumlusu Hadi Türk, katılımcılara teşekkür etti.

Bir organizasyonu daha başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Türk, “Hava şartları nedeniyle bu sene yarış sayısı geçen yıllara göre az oldu ancak olan yarışlar olukça heyecanlı ve çekişmeli geçti. Katılımcılar Bodrum’da oldukları ve bu yarışlarda yer aldıkları için oldukça mutlular. Yurt dışından gelen sporcular da güzel duygularla ülkemizden ayrılıyorlar. Sporun dostluk, kardeşlik olduğunu da gösterdiğimize inanıyorum. Eminim ki ülkemizin başka kentlerinden ve yurt dışından gelen sporcular, ilerleyen süreçte farklı zamanlarda tekrar yarışlara katılmak ve kamp yapmak için ilçemize gelecekler. ” ifadelerini kullandı.