“Alzheimer Hastalığını Geri Döndürmek Mümkün Değil Ama Yavaşlatmak Elimizde”

Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi ve Aile Sağlığı merkezlerinde “Alzheimer’ı Tanı, Alzheimer’dan Korun” temasıyla halkın bilgilendirilmesi, farkındalıklarının artırılması ve hastaların geç kalmadan sağlık kuruluşuna başvurmalarının teşvik edilmesi amacıyla etkinlikler düzenleniyor.

Dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve alzheimer hastalığı da artmakta olup tüm dünyada ‘21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ olarak anılıyor.

Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yapılan açıklamada “Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıklığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir.” denildi.

Açıklamada hastalığın belirtilerinde zihinsel ve davranışsal bozuklukların “Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü. Huzursuzluk, ilgisizlik,  saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme ve depresyon” olduğu ifade edildi.

“Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmak”

Hastalığın kesin tedavisi olmadığı belirtilen açıklamada, “Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir. Bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.. Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri, egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak, sosyalleşmek” sözlerine yer verildi.

Bu hastalığın seyrinin yavaşlatılmasının elimizde olduğu, özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesinin yavaşlatıldığı bildirildi.