Bodrum Deniz Müzesi canlı yayında olacak

Bodrum Deniz Müzesi’nin, instagram üzerinden canlı yayınlara başlayacağı bildirildi.

Müze ve konukların hesaplarından yapılacak ortak yayınlarda ilk üç program belirlendi. Bu akşam saat 20:00’da başlayacak ilk canlı yayında, yapımcı ve sunucu Savaş Karakaş’la, 67 yıl önce Dumlupınar denizaltısının batması ve yaşananlar anlatılarak deniz şehitleri anılacak. 2004 yılında Sedat Simavi Övgü Ödülü’ne layık görülen Dumlupınar Belgeselini hazırlayan ve sunan Savaş Karakaş, derinlemesine irdelediği tarihi olayı canlı yayında izleyicilere aktaracak.
6 Nisan Pazartesi günü saat 22.00’da Ayhan Sicimoğlu ile “Sualtı Arkeolojisi” konuşulacak. TV programcısı ve müzisyen kimliğiyle ön planda olan Ayhan Sicimoğlu, aynı zamanda Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’nın kurucu onur üyelerinden ve sualtı arkeolojisine verdiği emek ve katkılarıyla da biliniyor.


Bir diğer programda ise oyuncu ve sunucu kimliği dışında, deniz tutkunu ve sportif balıkçı Alp Kırşan canlı yayında olacak. 8 Nisan Çarşamba günü saat 21.00’da “Balıkçılık ve Deniz Tutkusu”nu konu alan programda Alp Kırşan, balıkçılığa merakını ve deniz maceralarını anlatacak.
Müzenin @bodrummaritimemuseum instagram hesabından ve canlı yayın konuklarının hesaplarından belirtilen gün ve saatlerde canlı yayınlara katılım sağlanabileceği belirtildi.

  • Dumlupınar Denizaltısı

NATO tatbikatından dönen Dumlupınar denizaltısı, 4 Nisan 1953’te Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde, İsveç bandıralı “Naboland” gemiyle çarpışarak batması sonucu 81 denizci şehit oldu.
Elim bir kaza sonucu derin maviliklerine emanet edilen ve son nefeslerinde “Vatan Sağ Olsun”‘ diyen 81 kahraman arasında Bodrumlu da var. Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizciden biri olan Emin Süzen’in adı, Akçaalan Mahallesi’nde çocukluğunun geçtiği sokağa verilmişti. “49. Sokak’ın ismi, “Şehit Emin Süzen Sokağı” olarak değiştirilmişti.

  • Yaşantımız dijitalleşiyor

    Daha önce Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen programlara, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında ara verilmiş ve müzenin 1 Mayıs’a kadar ziyarete kapalı olacağı duyurulmuştu. Müze müdürlüğü, deniz kültürümüzün tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması kapsamındaki çalışmalarını yeni bir boyuta taşıdı.
    Müzeden canlı yayınlarla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
    “Pandemi dönemini yaşadığımız bu günlerde, müzemizin kapalı olmasıyla birlikte tüm müze etkinlik ve faaliyetlerine de ara vermek durumunda kaldık. Etkileşimimizi devam ettirmek adına, bu süreçte sosyal medya üzerinden canlı yayınlar yapacağız. Müze instagram hesabından yapacağımız canlı yayınlara katılmak için Instagram hesabımız olan @bodrummaritimemuseum‘u takip ederek, belirtilen gün ve saatlerde, canlı yayınlara katılmanız yeterli olacaktır.”