Bodrum’a kalp merkezi isteniyor

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Cantürk Çakalağaoğlu, ani ölümün en sık sebebinin koroner kalp hastalığı olduğunu söyledi.

Bodrum Sağlıklı Yaşam Derneği, devlet hastanesinin yeni binasında hizmet vermeye başlamasının ardından, mevcut binasının kalp merkezi, geriatri ve onkoloji kliniği olarak kullanılması için girişimlerde bulundu. Konuyla ilgili yetkililerle görüşmeler yapılırken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi’nin Bodrum’a 114 kilometre, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin de 160 kilometre olduğu, bu mesafenin acil, ağır, kompleks vakaların, zamanında bu hastanelere ulaşmasını imkansız kıldığı savunuldu.

Konuyla ilgili yapılan çalışmaların değerlendirilmesi için dernek üyeleri, Bodrum Öğretmenevi’nde kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldığı toplantının açılışında konuşan derneğin başkanı Hüseyin Aygün, Bodrum’a kalp merkezi, onkoloji ve geriatri alanında cerrahi müdahalenin de yapıldığı bir merkez kazandırmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Derneğin kurucularından ve yönetim kurulu üyesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Cantürk Çakalağaoğlu ise, Bodrum’da nüfusun özellikle yaz aylarında arttığını, ani gelişen bazı durumlarda büyük merkezlere ulaşmak isterken zaman kaybı yaşandığını söyledi.

Yaşın lerlemesiyle sağlık sorunlarının yaşanmaya başladığını ve ani ölümün en sık sebebininin koroner kalp hastalığı olduğunu ifade eden Çakalağaoğlu şunları söyledi:
“Hayatı tehdit eden ciddi ve acil durumlar için uzak mesafelere gitmelerine gerek duymayacakları, başlarında reanimasyon uzmanlarının olduğu ileri düzey bir genel yoğun bakıma, anjiyo ve kalp ameliyatı yapabilen bir kalp merkezine, kanser hastalarının tedavi ve takibini yapabilecek bir  onkoloji merkezine, bakıma ve tedaviye muhtaç yaşlılarımıza hizmet verebilecek bir geriatri kliniğine mutlak ihtiyaç hasıl olmaktadır.”

Toplantıya katılan AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de, devlet hastanesinin mevcut binasının sağlık alanında değerlendirilmeye devam edeceğini, binanın fiziki durumunun gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan konularda hizmet verilmesi için Sağlık Bakanlığına görüşlerini bildirdiklerini dile getirdi.