Ciğerlerimiz yanıyor

Manavgat ilçesindeki orman yangını kontrol altın alma çalışmaları sürerken Marmaris’te de orman yangını çıktı.

Marmaris’in Armutalan Mahallesi’nde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, havadan ve karadan müdahale ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangın nedeniyle bölgede tedbir amaçlı zorunlu elektrik kesintisi yapıldı.

  • Manavgat yangını

Manavgat’ta dün öğlen saatlerinde farklı noktalarda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa etrafa yayılmıştı. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan yoğun çaba haracayan ekiplere çevre illerden de destek için ekipler gitti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada (AFAD), havadan ve karadan çok sayıda ekiple müdahalenin sürdüğü belirtilen yangında, 3 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi.
Açıklamada “Yangından 122 vatandaşımız etkilenmiştir. Yangından etkilenen 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 19 ambulans, 6 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir. Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 4 araç ve 14 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 19 arazöz, 5 itfaiye aracı ve 1 su tankeri bölgeye sevk edilmiştir.” denildi.

Öte yandan yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edildiği, birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç zarar gördüğü kaydedilen yangın nedeniyle, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 24 personel 12 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına başladığı bilgisi verildi.

Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait bir arazözün devrilmesi sonucu yaralanan sürücünün de tedavisinin sürdüğü belirtilirken, tedbir amaçlı toplam bin 300 kişi kapasiteli 2 Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdu ve 4 MEB pansiyonu hazır hale getirildiği bildirildi.

Türk Kızılayı’nın da 1 sahra mutfak kiti ve 5 ikram aracı ile 20 bin 400 kişi/öğün kapasiteli beslenme üniteleri, 25 personel ile birlikte bölgeye sevk edildiği belirtildi.