Dağ bisikletleriyle yarış heyecanı bu kez şehirde yaşanacak

Bisiklet turizmi için birçok imkana sahip Türkiye’nin gözde tatil merkezlerinden Muğla’da, Türkiye’de ilk kez şehir merkezine kurulacak engellerle oluşturulan parkurda dağ bisikleti ile yarışlar yapılacak.

3 etaplı olarak Fethiye’de 29 Ekim, Marmaris’de 31 Ekim ve Bodrum’da 2 Kasım’da yapılacak “Opet Muğla Cup Four Cross Eliminatör 2021” ve ardından 5-7 Kasım’da “Bodrum Enduro MTB Yarışları”nın, sporcuların yanı sıra izleyiciler için de heyecanlı ve nefes kesen mücadeleye sahne olması bekleniyor.

Organizasyon, 20 yıldır yurt içi ve yurt dışında bisiklet turları düzenleyen, Cycle Turkey’in kurucusu Ali Sonay’ın başkanlığındaki Bodrum Dağ Bisikleti Spor Kulübü (BODASK), tarafından, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kütür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve yerel yönetimlerinde destekleriyle gerçekleştirilecek.

Organizasyonun tanıtımı için Blue Dreams Resort’te düzenlenen toplantının açılışı konuşmasını Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Cömert yaptı.
Sporun yanı sıra turizme katkı sağlayan başarılı birçok organizasyonun gerçekleştirilmesinde yoğun çaba harcayan İlker Cömert, bu yarışların Türkiye’de ilk defa yapılacağını belirtti.

Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının önemine dikkati çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ,
bisiklet kullanımının yaşam biçimi haline geldiği, şehirleri “bisiklet şehri” ülke olarak da “Bisikletler diyarı” olarak anılan Hollanda’dan söz etti.
Bisikletin önemli bir araç olduğunu belirten Aras, “Bodrum için de çok önemli bir ulaşım aracı. Bize düşen işler, yapacaklarımız var. Bisiklet yolları, bisiklete elverişli yollar. Bisikletle ilgili etkinliklere ve bisiklet kullanımını özendirmeye destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

– Hedef, Muğla’nın dünya şampiyonası takviminde yer alması

BODASK Başkanı Ali Sonay da, bisiklet sporunu daha geniş kitlelere sevdirmeyi ve gençler arasından başarılı sporcular çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.
Türkiye’de ilk kez şehir merkezine kurulacak engellerle oluşturulan parkurda hem yarışçılar hem de seyircilerin heyecanlı anlar yaşayacağını söyleyen Sonay “Dağ bisikleti bisiklet sporunun zorlu bir dalıdır. Başarılı sporcularımızın yurt dışında da yarışmalara katılmalarını sağlayıp ülkemize yeni başarılar getirmek ve bu konuda Türkiye’mizin reklamını yapmak istiyoruz. Amacımız, etkinliğimizi uluslararası boyuta taşımak ve UCI’ın (Uluslararası Bisiklet Birliği) düzenlediği dünya şampiyonası takviminde Muğla’nın yer alması sağlamaktır.” dedi.

OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın ise, etkinliğin Muğla’nın tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi. Hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun gelişmesine destek olduklarını ifade eden Aydın, bu projenin içinde yer almaktan da mutlu olduklarını belirtti.