“Gençlik tarım kampı” başladı

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün “Gençlik Tarım Kampı” 1. dönem açılış töreni, Pınarlıbelen Mahallesi İsmail Hakkı Tonguç Tarım Okulu ve Müzesi’nde gerçekleşti.

Gençlere akademisyenler ve ziraat mühendisleri tarafından tohumculuk, seracılık, bitkisel üretim, hayvancılık ve benzeri konularda eğitimin verileceği kampın açılışı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, muhtarlar ve vatandaşların da katılımıyla gerçekleştirildi. 5 Temmuz-17 Eylül tarihleri arasında, 30’ar kişilik gruplarla 6 dönem halinde düzenlenecek Gençlik Tarım Kampı’na faaliyetleri 52 dönümlük arazide yapılacak. Gençlerin tarıma ilgisini çekip teşvik etmek amacıyla düzenlenen kampa, 2 binden fazla başvuru olurken, 18 ile 40 yaş arasında 180 asil, 180 yedek olmak üzere 360 kişi kabul edildi.

Açılışa katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, göreve geldiklerinde öncelikle tarıma önem verecekleri söylediklerini belirtti.

Aras, “İlk önce Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü kurduk. Tarım Çalıştayı yaptık, hocalarımızı davet ettik. Tarımla ilgili onların görüşlerini aldık, bize örgütlenin dediler ve biz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’mizi kurduk. Halk Süt Karaova süt çıkardık. Bodrum sokaklarında Karaova ismini tekrarlattık. Üreticilerimizle seri toplantılar yaptık. Her türlü malzeme ve bilgiyi vermeye başladık. Arkasından ARGE Tohum merkezimizi açtık. Annelerimizden, dedelerimizden kalan ata tohumlarımızı burada muhafaza ediyoruz.” dedi.