GESİFED’den yerel basına destek

Muğla, Aydın ve Denizli’de basın toplantıları gerçekleştiren Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) yönetimi, federasyonun faaliyetlerini, iş dünyasının sorunlarını ve görüşlerini anlatırken basın sektörünün sorunlarını da dinledi.
Federasyon üyesi derneklerin yöneticileri eşliğinde gerçekleştirilen toplantıların ardından GESİFED, yaptıkları değerlendirmenin sonucunu hazırladıkları basın bildirisinde paylaştı.

İş dünyası olarak basın sektörünün sorunlarının dile getirilmesine karar  verildiği belirtilen bildiride “Hatırlatmak gerekir ki, yerel basın kendi şehrinde önemli bir görev üstlenmektedir. Ulusal basında Anadolu kentlerinin haberleri yüzde 5 civarında yer bulmaktadır. Bir şehirde yaşayanlar olan bitenden yerel basın aracılığıyla haberdar olmaktadır. Bu, demokratik toplumlar için önemli bir hak kullanımıdır ve yerel basın bir şehrin kılcal damarlarıdır diyebiliriz. Yerel basının gücünü kaybetmesi sosyal yaşam için de önemli bir eksiklik oluşturacaktır. Her geçen gün artan maliyetlerle baş etmeye çalışan basın mensupları zor zamanlardan geçmektedir. İş insanlarımız reklam ve abonelik konularında özellikle yerel basına destek olmalıdır.” denildi.

 

Yönetim Kurulu Başkanlığını Oktay Mersin’in yaptığı GESİFED’in bildirisinde, “Gerçek Gazeteciler”in ayrımının yapılması ve kamuoyunu bilgilendirme görevlerini yerine getirirken ifade özgürlüklerinin önüne geçilmemesi gerektiği vurgulandı.