“Harika”nın asırlık komşusu yıkıldı

Dünyanın 7 harikasından biri olan, Kral Mausolos’un anıt mezarının kalıntılarının sergilendiği açık hava müzesinin karşısındaki tescilli eski Bodrum evi yıkıldı.

Bodrum’un Yeniköy Mahallesi’nde, ocak ayındaki sağanak sonrası yan tarafının bir kısmı çöken eski Bodrum evi, tehlike oluşturduğu gerekçesi ile yıkıldı.

Turgutreis Caddesi’nde taşınmaz kültür varlığı niteliğindeki tescilli asırlık iki katlı binada, meydana gelen çökmenin ardından tamamının yıkılma tehlikesi ortaya çıkmıştı. Üçüncü derece arkeolojik ve kentsel sit alanındaki yapının çevresinde bir olumsuzluk yaşanmaması güvenlik önlemi alınmıştı.

Alınan güvenlik önlemlerinin ardından, yapılan incelemeler neticesinde binanın sahpleriyle de görüşülerek yıkılmasının uygun olacağına karar verildi. Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden izin alındı.

Rölövesi da çıkarılan bina, Bodrum Belediye ekiplerince iş makinesiyle yıkıldı.

Tescili kaldırılmadığı, hak sahiplerinin yeniden yapmak istemeleri durumunda binanın aslına uygun olarak inşa edilme imkanı bulunduğu öğrenildi.

Yıkım sürecine kadar izinlerin alınması ve gerekli çalışmaların yapılmasında belirli bir zaman geçen binanın yıkımı ise 15 dakikada yapıldı.

Yıkılan binanın karşısında ise dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen Halikarnas Mozolesi’nin kalıntılarının sergilendiği, açık hava müzesi bulunuyor.