İmar Suçlarını Soruşturma Bürosu, bilirkişilerle uydu fotoğraflarını da inceliyor

Bodrum Adliyesi’nde 2017’de kurulan “İmar Suçlarını Soruşturma Bürosu”nun kaçak yapılaşmayla daha etkin mücadelesi etmesi için uydu fotoğrafları incelenip, bilirkişilerle çalışma yapılıyor.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, düzenlediği basın toplantısında 2019 yılına ilişkin adliyedeki çalışmaları değerlendirdi.

Arslan, adliyenin toplantı salonunda, Cumhuriyet savcıları Hasan Çetin ve Ufuk İmren’in de yer aldığı toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.

2017’de kurulan “İmar Suçlarını Soruşturma Bürosu”nu daha etkin hale getirdiklerini anlatan Arslan, iki savcı ve 4 katibin görev yaptığı büronun, bilirkişilerle çalışma yaptığını, soruşturmalarda uydu fotoğrafı incelenmesi ve tanıklara sorma uygulamalarıyla kaçak yapılaşmayla mücadelede daha aktif olunduğunu ifade etti.

Öte yandan soruşturmaların titizlikle yürütüldüğüne dikkati çeken Şükrü Arslan, “2019 yılında Bodrum’da organize suç anlamında gerçekleşen tek olay oldu. Soruşturma dosyalarının yüzde 50’si sonuçlandırıldı. Sonuçlandırılan dosyaların da yüzde 92,1’i hedeflenen süre

içerisinde sonuçlandı. Soruşturmaların hedeflenen sürede adil ve hızla sonuçlandırılması için çözümler üretiyoruz.” dedi.

– Uzlaşma ve arabuluculuk yargı yükünün azalmasında etkili oluyor

Arabuluculuk bürosuna gelen başvurularda dosyaların yüzde 29,23’ünün olumlu sonuçlanarak 510 dosyanın mahkemeye gitmeden çözüldüğü açıklanan toplantıda, uzlaşma kapsamındaki soruşturmaların yüzde 47,82’sinin uzlaşmayla sonuçlandığı, böylece 581 dosyanın da bu uygulama kapsamında sonuçlandırıldığı kaydedildi.

Toplantıda ayrıca 2019’da kolluk kuvvetlerince ilçede, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 4 bin 756 düzensiz göçmen yakalandığı, 18 göçmenin ise umuda yolculukta denizde boğulduğu dile getirildi.

Bodrum’da 2019 yılında narkotik suçlarını kapsayan 268 olay meydana geldiği, 53 şüpheli tutuklandığı, 37 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.