Laser ve optimistlerin mücadelesi sona erdi

Bodrum açıklarında yapılan ve renkli görüntülere sahne olan “1. Bodrum Mandalin Kupası” yarışları ödül töreni ile tamamlandı.

Türkiye Yelken Federasyonu’nun katkılarıyla Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesinin ev sahipliğinde, optimist ve laser sınıfında düzenlen yarışlara, Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna’dan 156 sporcu katıldı.

Yelkenciler, 3 gün süren organizasyonda 8 yarışta mücadele etti. İçmeler ile Karaada arasında kurulan parkurdaki yarışlarda, sporcuların birbirleri ve zaman zaman da artan rüzgarla yükselen dalgalarla mücadelesinde renkli görüntüler oluştu.

Yarışların tamamlanmasının ardından dereceye girenler açıklanarak düzenlenen törenle kupa ve madalyaları verildi.

İlk 10’a girenlerin kürsüye çıktığı optimist genel sıralamada Ukrayna’nın Zatoka Yelken Kulübü sporcuları Sviatoslav Madonich birinci, Dmytro Karabadzhak ikinci, Tekirdağ Yelken Kulübünden Ekinsu Gökkurt da üçüncü oldu.

Optimist junior kategorisinde birinciliği ev sahibi kulüpten Tayfun Türk elde ederken, Era Bodrum Yelken’den Mehmet Sarp Balta ikinciliğe, Galatasaray Yelken Şubesi’nden Efe Özgenç üçüncülüğe adını yazdırdı.

Optimist kızlarda ise Ekinsu Gökkurt birinci, Turgutreis Yelken Kulübünden Bilgenur Yazıcı ikinci, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesinden Ayla Poyraz da üçüncülük elde etti.

Laser 4.7 kategorisi genel sıralamada Turgutreis Yelken Kulübünden Türkiye Şampiyonu Umut Eyriparmak birinci olurken, ev sahibi kulüpten Kemal Ege Özgün ikinci, Ataberk Erbektaş ise üçüncü sırada yer aldı. Laser 4.7 kızlarda ise Azerbaycan Milli Takımı’ndan Ayla Babayeva birinci, Rusya’dan Moskova Yelken Kulübü’nden Mariia Danilova ikinci, Era Bodrum Yelken’den Sıla Göbel ise üçüncü oldu.

Laser radialda ise Zatoka Yelken Kulubünden Oskay Madonich birinci, Turgutreis Yelken Kulübünden Umut Kartal ikinci, Era Bodrum Yelken’den Naşit Ege Çandır da üçüncü sırada yer aldı.

Katılanlara Bodrum Mandalinası ikram edilen organizasyonda, yapılan çekilişle sporculara çeşitli hediyeler de verildi.

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi Sorumlusu Hadi Türk, yaptığı açıklamada, bir organizasyonu daha başarıyla bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Mart ayında bu yıl 8’incisine ev sahipliği yapacakları uluslararası optimist yarışları için hazırlıklarının sürdüğünü belirten Türk, şunları söyledi:

“Bodrum’da hem yelken sporuna hem de turizme katkıda bulunuyoruz. Yelken sporunda ve turizmimizde, özellikle uluslararası optimist yarışları organizasyonumuzun önemi çok büyük. Farklı ülkelerden sporcularla birlikte aileleri de ilçemize geliyor. Bu yarışlar, sporcularımızın kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra yurt dışında katılacakları yarışlar için de bir tecrübe oluyor. Şimdi çıtayı biraz daha yükselttik. 2021 Optimist Dünya Şampiyonası’na bizim ev sahipliğimizde gerçekleşecek. Özellikle bu şampiyonadan sonra, kamp yapmak için Bodrum’u tercih eden yabancı kulüp sayısı artacaktır. Ülkemiz adına da güzel bir şampiyona olacağına inanıyorum. Bizlere güvenenlere, destek verenlere teşekkür ederim.” dedi.