Mermer atıklarının ekonomiye kazandırılması hedefleniyor

Muğla’da ihracat ve istihdamda öne çıkan sektörlerden mermercilikte, büyük sıkıntılarından birisi olan mermer atıklarının değerlendirilmesi konusunda Muğla Valisi Orhan Tavlı, ilgili resmi ve sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri ile bir araya gelerek planlanan projeler hakkındaki istişarelerine devam ediyor.

Bu kapsamda mermer atıklarının ekonomiye kazandırılması ile ilgili proje çalışması yapan Alpay Mermer AŞ’nin yetkilileri, çalışmalarının sunumu için Vali Tavlı’yı ziyaret ederek toplantı gerçekleştirdi. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ayşe Melike Alpay Özmen ve beraberindeki yetkililerin katıldığı toplantıda, Menteşe Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Caner Yıldız, Ula Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Baha Başçelik, GEKA Muğla Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Sert ile Valilik Proje Koordinatörü Ahmet Esen de yer aldı.

Alpay Mermer AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Özmen, ön proje sunumunda bölgenin durumu, tesisleşmenin önemi ve kalsitin kullanım alanları ile ilgili bilgi verdi. Dünyada her geçen gün hammadde ihtiyacı artarken, hali hazırda bölgede bulunan atıkların değerlendirilmesinin sektöre ve ekonomiye çok büyük katkı sağlayacağından, en kısa sürede tesisleşerek bu sorunun çözüme kavuşturulması için fizibilite çalışmalarına başlanmasına karar verildi. Toplantı, katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi.