Mevsimsel gribe karşı önlem alın

Muğla İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, gripten korunmak için mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulması, hasta kişilerle temas edilmemesi ve ellerin sık sık yıkanıp kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğine belirtildi.

Mevsimsel “İnfluenza” (Grip) hastalığı her yıl tüm dünyada ciddi sayıda klinik hastalığa yol açtığı ve özellikle risk grupları başta olmak üzere hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olduğu belirtilen açıklamada “Grip kuzey yarım kürede yer alan her ülkede ekim ayından başlayarak mart sonu nisan başına kadar olan dönemde toplumda önemli sayıda kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Domuz gribi; İnfluenza A (H1N1) virüsünün neden olduğu sıklıkla kış aylarında görülen bir grip türüdür. Klinik belirtileri mevsimsel gripten farklı değildir ve mevsimsel grip vakalarından daha ağır seyretmemektedir. Mevsimsel influenzadan daha hızlı yayılmaktadır. H1N1 den ölüm oranı mevsimsel İnfluenzaya bağlı grip ölüm oranlarından daha düşüktür.” ifadelerine yer verildi.

Vatandaşların hastalıktan korunmak için bazı uyarıların yapıldığı açıklamada “İnfluenza virüsleri hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilmekte, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşmaktadır. Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.Grip tedavisi olan bir hastalıktır, ancak yapılan çalışmalar ile tedavinin olabildiğince erken dönemde başlanmasının önemi vurgulanmaktadır. Hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir. İnfluenza tedavisi ile belirti ve bulguların şiddeti azalmakta, hastalık süresi 1-2 gün kısalabilmektedir. Daha da önemlisi influenza tedavisi ile pnömoni ve diğer komplikasyonlar önlenebilmekte, hastane yatışları azaltılabilmekte ve ölüm önlenebilmektedir. DSÖ özellikle komplikasyon gelişme riskinin yüksek olduğu gruplarda vakit kaybedilmeden, erken dönemde antiviral tedavinin
başlanmasının daha etkili olduğunu vurgulamaktadır.” denildi.

Grip Bilim Kurulu’nun, son olarak 8 Ocak tarihinde toplanarak rapor hazırladığı belirtilen açıklamada, rapora göre, bu yıl ülkemizde dolaşımda olan grip virüslerinin yarısının influenza A (H1N1) tipinde olduğu kaydedildi. Ayrıca vaka sayılarının ve artış hızının geçen yıllarla benzer oranda seyretmekte olduğu, virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durumun söz konusu olmadığının raporda belirtildiği ifade edildi.

  • ” İlimizde 2019 – 2020 influenza sezonunda şu ana kadar vaka artışı ve olağanüstü bir durum tespit edilmemiştir”

Açıklamada son olarak “2009’da küresel bir salgın yapmış olan influenza A (H1N1) virüsü artık “domuz gribi” olarak tanımlanmamaktadır ve “insanlarda normalde görülebilen mevsimsel grip ajanları arasında” yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyada her yıl 290 bin ile 650 bin arasında influenza ilişkili ölüm görüldüğünü rapor etmektedir. Hastalık özellikle gebelerde, 5 yaş altı çocuklarda, 65 yaş ve üzeri kişilerde, kronik hastalığı (kalp, akciğer, böbrek,karaciğer, metabolik veya hematolojik) olanlarda ve immün yetmezliği olanlarda ağır seyretmektedir. İlimizde 2019 – 2020 influenza sezonunda şu ana kadar vaka artışı ve olağanüstü bir durum tespit edilmemiştir. Özellikle toplu yaşanan yerlerde panik oluşturacak durumdan ziyade enfeksiyondan korunma ve kontrol yöntemlerinin uygulanması doğru olacaktır.”