Muğla’da spor turizminin rotası, Vali Tavlı’yla çizilecek

Muğla Valiliğinin, il genelinde spor turizminde mevcut potansiyelin belirlenip stratejik pazarlama planlamasının yapılmasına yönelik hazırladığı proje imzalandı.
Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 2021 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında kabul edilen “Muğla Spor Turizminde Rotasını Çiziyor” projesinin sözleşmesi, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan tarafından
imzalandı.
Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortağı olduğu projede, Muğla’da spor turizmini öne çıkartabilecek basamakların oluşturulması ve marka değer yaratabilmek hedefleniyor. Bu çerçevede, sürdürülebilir yönetim anlayışı ile Muğla ve ilçelerinde spor turizmi alanında mevcut potansiyelin stratejik pazarlama planlamasının yapılarak spor turisti sayısının artırılması planlanıyor.
Altı aylık proje uygulama süresi içerisinde, ilde ve ilçelerde gençlik ve spor müdürlükleri ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilerek, spor turizmi konusunda farkındalığın artırılması, markalaşma ve vizyon kazandırılması hedefleniyor.
Eğitim programları kapsamında, Muğla’nın mevcut turizm faaliyetlerinin durumu, turizmin dört mevsime yayılması, spor turizmi konularının tanımlanması, Muğla için spor turizmi faaliyetleri önerileri, spor faaliyetlerinin Muğla ekonomisine katkısı konuları ele alınacak. Danışmanlık hizmeti kapsamında ise öncelikle bölgedeki yetkililer ve ilgililer ile saha çalışmaları yapılarak, 13 ilçede incelemelerde bulunulacak. Mevcut durum analizi ve saha çalışmaları, rakip, pazar, bütçe analizleri, spor faaliyetlerine ilişkin yatırım önerileri, tanıtım ve pazarlama stratejisinin planlanması konularında danışmanlık sağlanacak ve “Muğla İli Spor Turizmi Tanıtım ve Pazarlama Stratejisi“ oluşturulacak.

Vali Tavlı’dan Muğla turizmine değer katacak çalışmalar

Muğla Valiliği görevinde bir buçuk yılı geride bırakan Orhan Tavlı ile birlikte, turizmin gelişmesi, kültürel ve tarihi değerlerin yaşatılması konusunda il genelinde önemli çalışmalar başlatıldı. İlçelerde hazırlanan çeşitli projelere, bölge turizmine katkı sağlayacak çalışmalara ve organizasyonların yapılmasına destek veren Vali Tavlı, arkeolojik kazılarla ilgili de önemli bir projelere imza attı.
İl genelinde yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek, gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla destek protokolleri hazırlandı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu yönetmelik ve esaslarına göre hazırlanan protokoller, Muğla Valiliği Başkanlığında yetkili kurum ve kişiler arasında imzalandı. Destek protokollerinden biri de Bodrum’daki Pedasa Antik Kenti için imzalandı.
Spor turizmi var plan yok
Doğası ve iklimiyle farklı spor dallarının yapılabileceği imkanlar bulunan Muğla ve ilçelerinde, bazı kulüp, dernek ya da özel organizasyon firmalarıyla çeşitli etkinlikler yapılıyor. Ancak ilde ya da ilçelerinde spor turizmi potansiyelini belirlenmesi, stratejik pazarlama planlamasının yapılması ve öne çıkan spor dallarında markalaşmak gibi sonuç veren önemli çalışmalardan, organizasyonlardan söz edilmiyor. Bu nedenle Muğla Valiliğinin “Muğla Spor Turizminde Rotasını Çiziyor” Projesi ile bölge için verimli sonuçlara ulaşılması bekleniyor.