Nazım Hikmet anıldı – 

Nazım Hikmet Ran, 121’inci doğum gününde, Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anıldı.

Ünlü edebiyatçıyı anma etkinliğinde, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı destekleriyle Nebil Özgentürk’ün hazırlayıp, Şahin Sancak’ın oynadığı Nazım Hikmet belgeselinin gösterimi yapıldı. Nurol Kültür Merkezi’ndeki programda, besteci Ali Kocatepe ve müzisyen Aysun Kocatepe konser verdi. Konserde, Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen eserlerin yanı sıra, Ali Kocatepe’nin Sabahattin Ali’nin şiirlerinden bestelediği eserler seslendirildi.

Programa katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sanatla, kültürle, edebiyatla anılan Bodrum’da, belediye olarak değerlere sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.
Aras, “Lise ve harp okulu dönemimde Nazım hiçbir zaman unutulmuyordu, hep anılıyordu. Nazım bize bir vatan haini değil bir vatansever olarak tanıtılmıştır. Kuvayi Milliye destanını okuyorduk, Nazım’ın şiirlerini okuyorduk, biliyorduk ama ben esas Zülfü Livaneli’nin şarkılarıyla türküleriyle ısındım Nazım’a. Zülfü Ağabey sağ olsun bütün bu besteleriyle Nazım’ın o güzel şiirlerini bizlere sevdirdi” dedi.

Aras, Umurça Parkı’na Nazım Hikmet anısına diktikleri çınar ağacının altına onun heykelini koyduklarını, oradaki kütüphaneyi de Nazım Hikmet Kütüphanesi olarak Bodrum’un hafızasına yazdıklarını ifade etti.

Nebil Özgentürk de , belgeselin hazırlanmasında katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Oyuncu Şahin Sancak ise belgeselde Nazım’ı oynamaktan gurur duyduğunu dile getirdi.