“Riva-1” maviyi korumak için bayramda da “tam yol ileri” devam etti

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA ve Bodrum Belediyesi iş birliğinde Bodrum’un yanı sıra Gökova Körfezi’nde hizmet veren katı atık toplama teknesi “Riva-1” ile bayramda yaklaşık 2 bin poşet çöp toplandı.

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında katı atık alım teknesi “Riva-1”, “Bodrum’da mavi kazanacak” sloganıyla ücretsiz hizmet vermeye devam ediyor.

DTO Bodrum Şubesi’nin girişimleriyle iki yıl önce Bodrum ve çevresinde hizmet vermeye başlayan teknedeki görevli personel, bayram tatili yoğunluğunda koylarda çevre kirliğinin önüne geçmek ve teknelerden çöpleri almak için gayretli çalışmasını sürdürdü.

DTO Bodrum Şubesi ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç “Deniz kirliliğinin önüne geçmek ve her daim temiz bir gelecek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Salgın sürecinde kontrollü normalleşme döneminim başlaması ile Bodrum’a olan talep bayram tatiliyle iyice arttı. Bu durumun yeşil ile mavinin buluştuğu koylarımızda, denizimizde olumsuzluğa neden olmaması için daha yoğun bir mesai harcadık. Bayram süresince Riva-1 teknemiz ile teknelerden yaklaşık iki bin poşet çöp toplandı.” dedi.

Doğanın korunmasında Bodrum’da yaşayanlara ve bölgeye gelen misafirlere de görev düştüğünü belirten Dinç, şunları söyledi:

“Çöplerin atılmaması, kötü görüntüye ve çevre kirliliğine yer vermemek amacıyla sürekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Olumlu dönüşlerin olması ve bu konudaki çabalarımızın boşa gitmediğini görmek bizlere güç veriyor. Biz denizden temizliyoruz ancak karadan da kirletilmemesi lazım. Tekrar vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Denizde gösterdiğimiz hassasiyetin karadan da gösterilmesi şart. Daha temiz bir gelecek için bugünümüz bize emanet. Çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir doğa bırakmak bizim en önemli görevimiz.”