“Suda boğulmak kader değil, önlenebilir bir kazadır”

Suda boğulmaların önlenebilmesine dikkati çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen “25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü” kapsamında, Bodrum’un Kumbahçe Plajı’nda etkinlik gerçekleştirildi.
Yaz sezonunda Bodrum Belediyesi’ne bağlı cankurtaranların görev yaptığı halk plajlarından biri olan Kumbahçe Plajı’ndaki etkinlikte, vatandaşlara boğulma vakalarına yönelik ilk yardım ve acil müdahale yöntemleri anlatıldı. Bodrum Su Sporları Kulübü Başkanı ve Bodrum Cankurtaran Eğitim Merkezi altın cankurtaran eğitmen eğiticisi Bedri Sincar koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte, denizde boğulma tehlikesi geçiren bir kişinin kıyıya çıkarılıp müdahale edilmesi de uygulamalı olarak gösterildi.

Boğulma vakalarının genellikle önlemlerin alınmamasından kaynakladığına dikkati çeken Bedri Sincar, Bodrum Yarımadası’nda halk plajları haricinde denize girilen plajların bazılarında cankurtaran bulunmadığını söyledi.

Yönetmelik gereği plajların yanı sıra otel havuzları ve su parklarında da cankurtaran bulundurma zorunluluğu olduğunu anımsatan Sincar, bazı tesislerde cankurtaran bulunmamasının turizmi de olumsuz etkileyen sonuçlar doğuracağını kaydetti. Öte yandan cankurtaran olarak tesislere alınan kişilerin güvenlik görevlisi ya da başka bölümlerde çalıştırıldığını savunan Sincar, cankurtaran olarak alınan kişilerin başka işte çalıştırılamayacağını, bunun tespit edilmesi durumunda işletmeler cezalarla karşı karşıya kalacağını belirtti.