“Televizyonda seyrettiğiniz filme tanıklık edersiniz ama sinemada filmin içinde yaşarsınız”

Sinema salonları için kademeli normalleşmenin başlayacağı 1 Temmuz’a yaklaşılırken, sinema salon yatırımcıları da çalışmalarını sürdürüyor.
27 yıl önce Bodrum’da doğan ve biri yurt dışında 11 merkezde sinemaseverleri ağırlayan Cinemarine Sinemaları’nın 30 kişilik yönetim kadrosu, 15 aylık hasretin bitmesine sayılı günler kala Bodrum’da düzenlediği kampta bir araya geldi. 150 çalışanı ile önde gelen sinema zincirlerinden olan Cinemarine, Akyarlar’daki bir otelde 3 günlük kamp programında hızla normale dönüş için izlenecek yol belirlendi.

Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Sezgin liderliğinde ekibin motivasyonu ile yeni döneme yönelik proje ve hedeflerin belirlendiği kampta, açılış sonrası seyircideki olası çekincelerin aşılması konusunda çözüm planları ve yeni döneme dair yapılan tespitler tartışıldı. Kampa katılan ekip, çalışmalar dışında kalan zamanlarında aileleri ile deniz ve güneşin tadını çıkarıp enerji depolayarak geçirdi.

  • “Kapalıyken boş durmadık”

Cinemarine Sinemaları’nın yöneticilerinin buluştuğu kampı değerlendiren Cenk Sezgin, “Çalışma arkadaşlarımızın görüşlerini de alarak hedeflerimizi, yol haritamızı belirledik. Hepimiz için son derece heyecanla bir buluşmaydı. Salonların kapalı olduğu 15 ayı kayıp olarak değil, kendimize yeniden bir format atma konusunda kazanç olarak öngördük. 15 ay boş kalmayıp ürettiğimiz fikir ve enerjinin sonuçlarını görmek istiyoruz. Salgın önlemleri kapsamında salonların kapanmasıyla film üretimi de durdu. Hatta projeler askıya alındı. Dünyada bazı ülkeler hariç pek çok ülkede bu şekilde gerçekleşti. Biz sinema salonları olarak kilit altındayız ama yapım tarafı üretmeye devam ederse, açılıştan sonraki süreçte Türk sinemasını yeniden eski enerji dolu günlerine taşıyabilme imkanımız var. Aksi takdirde evvelden yüzde 60 yerli seyirciye hitap eden sinemamız yabancı filmlere teslim olacak.” dedi.

  • Televizyonda seyrettiğiniz filme tanıklık edersiniz ama sinemada filmin içinde yaşarsınız

Kademeli normalleşme süreciyle birlikte güzel şeyler olacağına inandığını ve sinemanın eski günlerine geri döneceğini söyleyen Sezgin, sinemanın dijital platformlar karşısında kaybetmeyeceğini ifade etti.

Bodrum Sinema Kültür Derneği Başkanlığı’nın yanında, 9 yılı geride bırakan ve ses getiren Bodrum Türk Filmleri Haftası organizasyonuna ev sahipliği yapan, Türkiye’nin sinema profesyonelleri buluştuğu CineBodrum’un da organizasyon komitesi başkanı da olan Cenk Sezgin açıklamasında, sinema salonlarının açılmasını sabırsızlıkla bekleyen sinemaseverleri de sevindirecek şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda sinema tekrar sahaya dönüyor. Eskisine kıyasla daha bilinçlenmiş ve bilenmiş olarak dönüyoruz. Eminim seyircimizde sinemayı çok özledi. Sinemanın kaygılanıldığı gibi dijital platformlara esir olacağını ve sahadan mağlup ayrılacağını asla düşünenlerden değilim. Çünkü dijital platformların bu kadar büyümesinin sebebi aslında sinemanın sahada olmamasıydı. Televizyonda seyrettiğiniz filme tanıklık edersiniz ama sinemada filmin içinde yaşarsınız. Bizim sloganımız bu. Bunu hiç bir dijital platformun sinemanın elinden alabileceğini düşünmüyoruz. Bu değerimizin farkında olarak, moral bozukluğu, kırgınlık yaşamaksızın bundan sonraki süreçte en azından geçmiş dönemimizi yakalayabileceğimiz bir performansı ortaya koymak için hazırlandık. Çalışmalarımıza devam ediyoruz.”