Türkiye Enduro MTB şampiyonları Bodrum’da belirlendi

Dağ bisikleti sporcuları, yürümekte bile zorlanılan parkurdaki Türkiye Enduro MTB Şampiyonası’nda mücadele etti.

Bodrum Dağ Bisikleti Spor Kulübü (BODASK) tarafından Çamlık Mahallesi’ndeki parkurda, şampiyonanın 4’üncü ve final ayağında şampiyonlar belli oldu. İlk üç ayağı İzmir, Antalya ve Bursa parkurlarında gerçekleştirilen organizasyonun Bodrum’daki finalinde, sporcular üç etaplık parkurda pedal çevirdi. Bodrum yarışlarına, Hırvat, Alman, Yunan ve Rus olmak üzere 11’i yabancı 75 sporcu katıldı.

Teker teker start alıp süreye karşı mücadele eden sporcuların pedal çevirdiği parkur, farklı zorluk seviyelerine sahip üç etaptan oluştu. Toplam 12 kilometre uzunluğunda ve bir bölümü tarihi Leleg Yolu’nda geçen ve doğal engellerin bulunduğu parkur, yarışçıların sürüş tekniklerini ve dayanıklılıklarını zorladı. Birbirinden farklı zemin yapısı ile sporculara benzersiz bir yarış deneyimi imkanı sunulan etapların yüzde 70’lik kısmı inişlerden oluştu.

Bisiklet sporunun daha geniş kitlelere yayılması, dağ bisikletine ilginin artması ve gençler arasından başarılı sporcuların yetiştirilmesi amaçlanan organizasyon, Bodrum’da bisiklet turizmine de katkı sağladı. Bazı yarışçılar aileleri ile Bodrum’a geldi. Bodrum’un dağ bisikleti etkinliklerine uygunluğunun bir kez daha görülmesini sağlayan 5-6 Kasım’daki organizasyon ile yeni açılan parkurların bilinirliği arttı. Zorlu olduğu kadar zevkli geçen mücadelede, ormanlık alanda ve bazı kısımlarında denizin tepeden görüldüğü parkur, dağ bisikleti sporcuları tarafından oldukça beğenildi. Türkiye Bisiklet Federasyonu Enduro-Downhill temsilcisi Gökmen Birinci de organizasyonda yer alarak yarışları takip etti. Yarışların bitiminde, bisiklet turizminin gelişmesine yönelik çalışmalar yapan Cycle Turkey’in Çamlık Mahallesi’ndeki merkezinde çeşitli ikramlarda bulunulan kapanış etkinliği gerçekleştirildi. BODASK Başkanı Ali Sonay, etkinlikte sporcularla sohbet ederek, bölgede dağ bisikleti sporunun daha iyi yerlere gelmesi için görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra ödül töreni yapılarak kupalar sahiplerine verildi. Ödül törenine katılan Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Cömert, katılımcılara başarılar diledi.

Türkiye Enduro MTB Şampiyonası 4. Ayak Bodrum Yarışları Sonuçları:

E-Bike

1- Baran Keskin
2- Mahmut Bilal Körükçü
3- Hasan Giritligil

Kadınlar:
1- Binnur Özyılmaz
2- Sibel Öçal Berk
3- Ada Ilgaz

Master B

1- Selim Şenok
2- Erman Balkın
3- Ali Karakçı

Master A
1- Mustafa Özyılmaz
2- Osman Minta
3- Fehmi Gürkan

Junior
1- Bahadır Yıldırım
2- Eren Özsarı
3- Baran Arbak

Elitler
1- Burak Uzun
2- Erol Uludağ
3- Ege Ürer

Bodrum Hardtrail
1- Saithan Büyükbaş
2- Mahmut Enes Kont
3- Yiğit Efe Al

Türkiye Enduro MTB Şampiyonası Genel Sıralama Sonuçları:

Kadınlar
1-Sibel Berk Ocak
2-Binnur Özyılmaz
3- Ada Ilgaz

Master B
1-Selim Şenok
2- Mehmet Berk
3- Erman Balkın

Master A
1- Mustafa Özyılmaz
2- Osman Minta
3- Fehmi Gürkan

Junior
1-Arif Tunç
2-Bahadır Yıldırım
3-Eren Özsarı

Elitler
1-Burak Uzun
2- Dinçer Ünsal
3- Erol Uludağ

E-Bike
1- Baran Keskin
2-Hasan Giritligil
3- Bilal Körükçü