TYF Optimist Yıldızlar Kupası Yarışları’nda kıyasıya mücadele

Türkiye Yelken Federasyonu’nun (TYF) Bodrum’da düzenlediği Optimist Yıldızlar Kupası Yarışları oldukça çekişmeli geçti.

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi’nin ev sahipliğinde Kumbahçe açıklarında, farklı hava koşullarında yapılan yarışlarda 38 kulüpten 301 sporcu yelken açtı. Milli takım sporcularının belirlendiği yarışlara katılanlar, en iyi dereceyi elde etmek için kıyasıya mücadele etti.

14-20 Mart tarihlerini kapsayan organizasyonun özellikle son iki gününde, yarışlar sırasında rüzgarın saatteki hızı zaman zaman 40 kilometreyi geçti. Kuzeyli yönden esen rüzgarla hissedilir sıcaklığın da düştüğü havada yelkencilerin mücadelesi göz doldurdu. Sporcuların birbirleri ve dalgalarla mücadelesi, renkli ve unutulmaz görüntüler oluşturdu.
Güvenlik tedbirlerini sürekli gözden geçiren hakem komitesi, uygun hava koşullarını tespit edip start verebilmek için yoğun çaba harcadı.

Yarışlarda 5 kişinin kürsüye çıktığı optimist genel sıralamada birinciliği Galatasaray Yelken Şubesinden Görkem Arda Koçak elde etti. Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübünden Kutsal Güneş Kurnaz ikinci, Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubesinden Yağız Efe Üze üçüncü, Galatasaray Yelken Şubesinden Ali Poyraz Özdemir dördüncü, optimist kızlar kategorisinde birinci sırada yer alan Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubesinden Medine Havva Tatlıcan ise bu sıralamada beşinci oldu.

Optimist junior genel sıralamada ise Yalıkavakspor Yelken Kulübünden Zeynep Özer birinci, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesinden Arel Hangül ikinci, Yalıkavak Yelken Kulübünden Yaman Ali Korkmaz üçüncü, Era Bodrum Yelken Kulübünden Deniz Basmacıoğlu dördüncü, Yalıkavak Yelken Kulübünden Cengiz Eren Güvenç de beşinci oldu.

Bu yıl 7’si Avrupa, 5’i Dünya Şampiyonasında Optimist Milli Takımı kadrosunda yer alacak isimler ise Ege Ayyıldız Bayraktar, Ege Erdemli, Sarp Özen, Tan Günenç, Ayla Poyraz, Defne Zambrano, Derin Bartan, Görkem Arda Koçak, Kutsal Güneş Kurnaz, Medine Havva Tatlıcan, Ali Poyraz Özdemir, Yağız Efe Üze oldu.

Dereceye girenlere kupalarının verildiği ödül törenine, Bodrum Gençlik ve Spor Müdürü Oktay Dumruk, TYF Yönetim Kurulu Üyeleri Enver Çoban, Murat Şener, TYF Teknik Kurul Başkanı Şenkar Öztüzün, TYF Muğla Temsilcisi Serdar Kayhan ve sporcuların aileleri de katıldı.