Yelkenciler Bitez açıklarında mücadele etti

Muğla Gençlik ve Spor Müdürlüğünce düzenlenen “Muğla İl Birinciliği Yelken Yarışları”nın birinci etap mücadelesi Bodrum ilçesinde yapıldı.

Türkiye Yelken Federasyonu’nun (TYF) il faaliyet programındaki 6 ayaktan oluşan organizasyonun ilk ayak yarışları, Era Bodrum Yelken Kulübü’nün katkıları ile gerçekleştirildi. Bitez açıklarında kurulan şamandıra parkurda iki günü kapsayan yarışlarda, optimist, laser ve rüzgar sörfü sınıfında 10 kulüpten 134 sporcu en iyi dereceyi elde etmek için mücadele etti. Heyecanlı aynı zamanda renkli geçen yarışlar, yelken sporu adına güzel görüntülere sahne oldu.

Cumartesi günü ilk gün yarışında sporcular saatteki hızı 30-40 kilometre arasında değişen rüzgarlı havada kıyasıya mücadele etti. Rüzgar sörfü sınıfında yarışanlar iki yarış, optimist ve laser sınıfı sporcular ise 3’er yarış yaptı. Optimistlerin üçüncü yarışında rüzgarın saatteki hızının 45 kilometreye çıkması ve ayrıca sağanaklarda daha etkili olması nedeniyle yarış kurulu, yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem amaçlı optimist junior yarışını iptal etti. Bu kategoride yarışan sporcular antrenörlerin de yardımı ile kıyıya gönderildi.

  • İkinci gün

Yarışların ikinci gününde rüzgar sörfü sınıfına iki yarış yapılabilirken, optimist ve laser sınıfındakiler ise günü tek yarışla tamamladı.

Laserlerin ikinci yarışı, starttan sonra ilk şamandırayı dönmeden rüzgarın yetersiz kalması nedeniyle iptal edildi. Bir süre sonra farklı yönden esmeye başlayan rüzgar, yarış yapabilmek için umut olup yeni parkur kurularak hazırlık yapılsa da beklenilen olmadı. Ödül töreni saati yaklaştığı için sonuçların çıkarılması ve sporcuların haftanın ilk gününde okullarına dinlenmiş olarak gidebilmeleri için birinci etap mücadelesi sona erdirildi.

Sonuçların açıklanmasının ardından düzenlenen törenle dereceye girenlere ödülleri verildi. TYF Muğla İl Temsilcisi Serdar Kayhan, yarışların çok güzel geçtiğini ve sorunsuz tamamlandığını belirterek emeği geçenleri tebrik etti.

Yarışlara katılanlar ve yarış görevlileri de, misafirperverliklerinden dolayı Era Bodrum Yelken Kulübü çalışanlarına teşekkür etti. Bitez’e gelen takımların karşılanmasında, kulüpteki sporcuların ailelerinin de katkıda bulunduğu öğrenildi.

Kulübün başkanı Erman Aras, ödül töreninde antrenörlere ve yarışlarda görev alanlara, “Bodrum Yadigarı” markasıyla Bodrum mandalinasından ürettiği çeşitli ürünlerin yer aldığı hediye paketleri verdi.

Yarışlarda dereceye girenler: