“Zeytinin, zeytinyağına kayıpsız ve kaliteli yolculuğu”

Muğla’da, “Zeytinyağı Kalite Yarışması”nda sonuçlar hafta sonu açıklanacak.

Zeytin ve zeytinyağında, hasattan sofraya gelinceye kadar geçen aşamalarda, yanlış uygulamalarla ürün ve kalite kaybının azalmaması için Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında, “Zeytinyağı Kalite Yarışması” düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen ve 2019-2020’yi kapsayan projede, bu hafta sonu yarışmanın sonuçlarının açıklanacağı bildirildi.

Projede, Türkiye’nin zeytin varlığının yüzde 11’ine sahip olduğu belirtilen Muğla’da, zeytin ve zeytinyağında, hasattan sofraya gelinceye kadar yanlış uygulamaların meydana getirdiği ürün ve kalite kaybını azaltmanın amaçlandığı kaydedildi.

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, zeytinin doğal bir antioksidan olduğu, içinde bulundurduğu bileşikler var olduğu sürece şifa olarak tüketildiği vurgulandı. Üretim, uygun hasat, işleme ve muhafaza konularında devam eden eğitim faaliyetleriyle daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı elde edilmesi için sürdürülen projede, zeytinyağında kalite bilincinin artırılması adına “Zeytinyağı Kalite Yarışması” düzenlendiği ifade edildi.

İlgi gören yarışmaya 86 üreticinin başvurduğu, Zeytindostu Derneğince kurulan “Zeytin Paneli”nin duyusal tadım analizi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde de (MSKÜ) kimyasal analizlerin yapıldığı öğrenildi. Sonuçların ise 7 Şubat cumartesi günü MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törenle açıklanacağı bildirildi.

Cem Seymen’in moderatörlüğün yapacağı programda, Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu,, Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, Prof Dr. Nazan Uysal Harzadın, Prof. Dr. Gazi Aydın, Doç.Dr. Mücahit Taha Özkaya, Doç. Dr. Mehmet Ateş’in de aralarında yer aldığı konukların katılımcılarla bir araya geleceği belirtildi.