“Bodrum’un Derin Mavisi” tanıtıldı

Turizm faaliyetlerindeki çeşitlilik ile öne çıkan Bodrum’un su altı zenginliklerin anlatıldığı film gösterimi ile “Bodrum’un Derin Mavisi” adlı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.

Bodrum Kaymakamlığı ve belediyenin destekleriyle, su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibinin hazırladığı film ve kitabın tanıtımı Mausolos Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.
Tahsin Ceylan, tanıtım etkinliğinin açılışında Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın “Deniz Gurbetçileri” kitabından iki hikayeyi katılımcılarla paylaştı.
İngilizce ve Rusça seslendirmesi yapılan film beğeniyle izlendi. Yapılan bu çalışma, Bodrum’un sualtı dünyasının biyoçeşitliliğinin bilinirliğinin artmasına da katkıda bulunacak.

Tanıtım etkinliğine katılan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, yapılan çalışmanın ile sualtı dünyası için bir kaynak olduğunu belirti.
Bayar, “Bu kaynak, bizden sonrakiler için çok önemli bir kaynak olacak. Bodrum’un turizmine de önemli katkılar sunacak.” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ise, ilçenin kültürü, tarihi, doğası ve denizi ile önemli bir turizm destinasyonu olduğuna dikkati çekti.
Çakaloğlu “Doğal güzelliklerimiz, tarihsel geçmişimiz, mavi bayraklı plajlarımız, limanlarımız ve koylarımızla turizmin lokomotifi konumundayız. Bunun yanı sıra bu zenginliklere bir de sualtı zenginliklerini ekleyerek turizmimizi çeşitlendiriyoruz. Bodrum Belediyesi olarak doğal, kültürel ve tarihi mirasımızı gelecek kuşaklara taşımakta son derece kararlıyız. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum. Bodrum Belediyesi olarak Bodrum’un yararına olacak her türlü faaliyetin içinde olacağımızı bilmenizi istiyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tahsin Ceylan’ın imza töreni ile Bodrum’un Derin Mavisi kitabının dağıtımı gerçekleşti.

“Bodrum’un Derin Mavisi” eseri Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından yaklaşık 6 aylık sürede hazırlandı. Bilimsel danışmanlığını Dr. Mehmet Baki Yokeş’in yaptığı Bodrum’un Derin Mavisi kitabının hazırlığı aşamasında sualtı çekimlerine Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı.

Bodrum Yarımadası’nın sualtı yaşamını tespit etmek, kayıt altına almak amacıyla çok sayıda dalış gerçekleştirilirken eserde yer alan fotoğraflar yarımadanın farklı kıyılarında kayda alındı. Uzun soluklu ve titiz bir çalışmanın ürünü olan eserle Bodrum Yarımadası’ndaki biyolojik çeşitliliğin korunması, tanınması ve şehrin deniz kültürüne katkı sağlaması amaçlandı.