Muğla’nın Geleneksel Dokumaları, Kadınların Emeğiyle yaşatılıyor

Muğla’da “Kadınlar Üretiyor Menteşe Kazanıyor” projesi kapsamında istihdam edilen kadınlar, geleneksel kumaşların dokuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile desteklenen proje kapsamında, dezavantajlı durumdaki kadınlar, verilen dokuma eğitimleriyle istihdama kazandırıldı.

Menteşe Kaymakamlığı tarafından hazırlanan proje ile kırsalda yaşayan kadınlara, Muğla’ya özgü geleneksel kumaşların dokunmasına yönelik eğitimler verildi. Proje kapsamında eğitim alıp başarılı olan kadınların evlerine dokuma tezgahları kurularak kadınların evlerinden çalışması sağlandı. Böylece, Muğla kırsalında dokumacılık geleneğinin yaşatılmasına yönelik önemli bir adım atılmasının yanı sıra adınlar istihdama kazandırıldı.
Projede, Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, S.S Mobella Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Muğla Vakfı ortak olarak yer alıyor. Ayrıca, Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ve Menteşe Halk Eğitim Merkezi iştirakçi olarak projeye katkı sağlıyor. Proje kapsamında 60 tezgah, orijinallerine sadık kalınarak marangoz ustaları tarafından yeniden üretildi.

Dokuma tezgahları, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü’ne kurularak burada kadınların 192 saat dokuma eğitimi almaları sağlandı. Şu anda, evine tezgah kurulmasını istemeyen kadınlar, Olgunlaşma Enstitüsü’ne gelerek üretimlerine devam ediyor. Köylerden enstitüye gelemeyen 24 kadının evine dokuma tezgahları kurularak çalışmaları sağlandı. Önümüzdeki yıl proje kapsamında, dokuma tezgahının kurulduğu köy sayısının 11’e çıkartılması hedefleniyor. Böylece daha çok kadının eğitim alarak evden çalışması ve istihdama katılması sağlanacak.

Şu an Olgunlaşma Enstitüsü’nün Bohça Mağazası’nda satışta olan ürünlerin daha geniş çaplı pazarlanarak satışa çıkması için Muğla’daki beş yıldızlı oteller, Milas-Bodrum Havalimanı, MUÇEV’in İztuzu Mağazası, MUTSO Zeytinpark ve PTT AVM’ler ile görüşmeler devam ediyor.

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan projeye yönelik yaptığı açıklamada; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın koordinasyonunda Ajansımız tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı sosyal kalkınma çalışmalarına katkı sunmak için uygulanmaktadır. Kısa adı SOGEP olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme programımızın başlıca amaçları, Bölgemizdeki yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sorunları gidermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata katılmalarını sağlamak, istihdamı artırmaktır. Menteşe Kaymakamlığı tarafından yürütülen ‘Kadınlar Üretiyor Menteşe Kazanıyor’ projemiz, sosyal kalkınmayı güçlü bir şekilde destekleyen, kadınlarımıza ekonomik ve sosyal imkanlar sağlayan bir projedir.
Menteşe ilçesinin kırsal kesimlerinde başlayan projemiz örnek bir proje olup önümüzdeki dönemlerde projenin Muğla geneline yayılmasını arzu etmekteyiz. Ajans olarak bu yönde çalışmalarımız devam edecektir” dedi.