Tirhandiller “Kıvırcık Mustafa” anısına yelken açacak

Nisan ayında vefat eden tirhandil ustası “Kıvırcık Mustafa” lakaplı Mustafa Cengiz anısına, 3-4 Temmuz tarihlerinde Tırhandil Cup düzenlenecek. Yarışa, aralarında Cengiz’in yaptığı tirhandillerinde olduğu 15’e yakın tekne katılması bekleniyor..
Yarışta derece alanlara, Kıvırcık Mustafa’nı oğlu İbrahim Cengiz tarafından hazırlanan ahşap el işçiliği ödüller ve Bodrum Deniz Müzesi yayınevi tarafından basımı yapılan “Bodrum’un Gayıkları” kitapları verilecek.

Kıvırcık Mustafa (Cengiz)
Ailesi Girit kökenli, Bodrum doğumlu “Kıvırcık Mustafa”, Bodrum’un önemli tirhandil ustalarındandır.

Ailesinin yanında İzmir’de yaşarken çırak olarak başladığı mobilya marangozluğunu, Bodrum’a yerleştikten sonra da devam ettiren Mustafa Cengiz’in hayatı, aldığı bir kamara siparişi ile birden bire değişti. 80 li yılların başında, Bodrum ve Tırhandil sevdalısı olan Walter adlı bir İtalya’nın istediği 4 tirhandili imal etmek için, Uğur Susam’la birlikte halen aynı yerde bulunan tersaneyi kurdu ve tekne üretimine başladı.
On yıl kadar süren ortaklık dostça son bulurken, Kıvırcık Mustafa, üretimini tirhandil üzerine yoğunlaştırdı. Teknolojik gelişmelerin de takipçisi olan Kıvırcık, Bodrum’un ilk lamine tirhandillerini üretenlerden biri oldu.

– Bodrum Cup’ın ilkinde birincilik kupası “Bastarda”yla geldi
Cengiz’in yıllar önce tirhandillerle ilgili hayali, 2016’da ilki düzenlenen “Bodrum Tirhandil Cup” ile gerçekleşmişti. Cengiz, kendi yaptığı “Bastarda” adlı tekne ile yarışan ekipte de yer almış ve birinci olmuşlardı. Ağanlarr Tersanesi’nde düzenlenen ödül töreninde, Erdem Ağan kaptanlığındaki ekibin birincilik kupasını kaldırmak da yine “Kıvırcık” usta kısmet olmuştu.
2018 yılında kendi imalatı olan “Bastarda” ile katıldığı Yunanistan-Spetses yat yarışından ses kısıklığı ile dönen Kıvırcık Mustafa’ya aynı yıl içinde gırtlak kanseri teşhisi kondu. Yaşam azmini ve neşesini hiç kaybetmeyen ünlü “Bodrum Gayığı” tirhandillerin ustası Mustafa Cengiz, bu hastalığı yenmeyi başardı ve 2019 Bodrum Cup’ta tirhandilinin dümenindeki yerini aldı.

Ancak, hastalığı bir yıl sonra tekrar ortaya çıktı. “Beni bu hastalık öldürmeyecek” diyerek tekrar tedavi sürecine giren “Kıvırcık Mustafa” 2 Nisan 2021 gecesi, geçirdiği Koah krizi sonrası solunum yetmezliği nedeniyle 69 yaşında aramızdan ayrıldı.

“Kıvırcık Tersanesi” ise yoluna devam ediyor. Şimdi işin başında, bayrağı devralan “Kıvırcık Mustafa”nın İTÜ Gemi İnşa Mühendisi olan, oğlu İbrahim Cengiz var.