Vali İdris Akbıyık’dan önemli açıklamalar

Muğla Valisi İdris Akbıyık, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda,  2023 yılını değerlendirerek, 2024 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yeryüzü cenneti olarak tabir edilen Muğla’nın önemli bir turizm merkezi olduğunu belirten Vali İdris Akbıyık, Muğla’nın turizmde, tarım ve hayvancılıkta, mermercilikte ve daha pek çok alanda yüksek potansiyeli olan bir kent olduğuna dikkati çekti.

Bu potansiyelin el birliği ile ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini ifade eden Akbıyık, “Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla’da iki uluslararası havalimanı, dokuz deniz hudut kapısı bulunmaktadır. Muğla deniziyle, kumuyla, güneşiyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın ender turizm bölgelerinden birisi. İlimizde deniz, kum, güneşin dışında kültür turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi ve daha pek çok turizm çeşitliliğinde zengin potansiyele sahibiz. Valilik olarak devlet olarak turizmi 12 aya yaymak için büyük gayret içerisindeyiz.” dedi.

Muğla’nın zengin tarihi ve kültürel değerlerinden bahseden Vali İdris Akbıyık, ören yerleri ve antik kentlerde kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, valilik olarak bu çalışmaların desteklendiğini, 2023 yılında 1 milyon 164 bin 151 kişinin antik kentleri ve ören yerleri ziyaret ettiğini aktardı.

2023 yılında 3 milyon 395 bin 947 yabancı turistin Muğla’yı ziyaret ettiğini dile getiren Vali Akbıyık, bu rakamın yerli turistlerle birlikte 10 milyonu bulduğunu ifade etti.

  • Turizm çeşitliği 

Muğla’nın spor turizminde de başarılı organizasyonlara ev sahipliği yaptığını işaret eden Akbıyık, “Çok sayıda ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz. 2023 yılında düzenlenen 58. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun sadece Babadağ etabını izleyen izleyici sayısı bir  milyarın üzerinde. Bu hakikaten çok önemli bir rakam. Biz milyarlar harcasak bu tanıtımı yapamayız. Yine bunun yanında sağlık turizmi ilimiz için oldukça önemli. Sağlık turizminin ilimizde daha da yaygınlaştırılması, bu anlamda nasıl yol alabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Muğla’nın gastronomi değerleri, kültürü, gelenek ve görenekleri, el sanatları turizm anlamında önemli değer taşıyor. Her gün yeni bir ürünün coğrafi işaretini alıyoruz.” diye konuştu.

“Mutlaka hem biz kitap okumalıyız hem de çocuklarımıza okutmalıyız”

Eğitimin öncelikli gündem olduğunu belirten Vali İdris Akbıyık şunları söyledi:

“Okuma tutkusunun, kitap sevgisinin daha fazla insana taşınmasını sağlamak adına “Bir Kitap, Bir İnsan” Projesini hayata geçirdik. Proje ile farkındalık yaratıp çocuklarımızda, okullarımızda kitaba karşı bir motivasyon yaratmaya çalışıyoruz. Projemizi “Herkes bir kitap okuyacak, bir kişiye de okutacak. ‘Kitap insan kadar, insan kitap kadar kıymetlidir’ diyerek tanıtıyoruz. Son yıllarda sosyal medyanın hem büyüklerde hem de çocuklarda yarattığı bağımlılığı ortadan kaldırmak, kötü alışkanlıklardan, her türlü bağımlılıktan çocuklarımızı kurtarmak için mutlaka hem biz kitap okumalıyız hem de çocuklarımıza okutmalıyız.”

Türkiye’de kişi başı yurtiçi hasılada Muğla 12’inci sırada  

Türkiye il bazında kişi başı yurtiçi hasılada Muğla’nın 12’inci sırada olduğunu kaydeden Akbıyık, ilin ekonomik değerleriyle ilgili açıklamalarda da bulundu.

Tarımda zeytincilik, narenciye, örtü altı sebze yetiştiriciliğinde ve pek çok üründe üretim miktarı olarak ülke sıralamasında Muğla’nın ilk beşte olduğunu dile getiren Vali Akbıyık “Deniz kültür balıkçılığı üretiminde ilimiz lider konumdadır. Çam balı üretiminde yine birinci sıradayız. Muğla’da sadece turizm yok, ciddi manada tarımda var. Bu çerçevede tüm bu ürünlerimizin pazarlanması ve değerlerin korunması ile ilgili Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle, odalarımızla, yerel yönetimlerimizle birçok projelerimiz bulunmaktadır. Seydikemer ilçemizde Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluşunu gerçekleştiriyoruz. Altyapı projelerinin ihalesini yaptık. Milas’ta bir organize sanayi bölgemiz bitirildi. Girişimciler, fabrika sahipleri hızlı bir şekilde çalışmalara devam ediyor.  28 firmanın mimari projesi ön onaydan geçti. 2 fabrika inşaatı tamamlanmak üzere Yine OSB’nin yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacağı öngörülmektedir. Madencilik ilimizde önemli bir değer, büyük potansiyel. Mermercilikte Türkiye’de 6. Sıradayız. Ayrıca sektör 10 bin kişiye istihdam sağlamakta.”

Güvenlik konusuna değinen Vali İdris Akbıyık, “Vatandaşlarımızın il genelinde güven ve huzur içinde hayatını devam ettirmesi oldukça önemli. Hem asayiş anlamında hem kişilere, mala karşı işlenen suçlar anlamında hem de göçmen kaçakçılığı ile mücadele anlamında ciddi operasyonlar yapıyoruz. Şehir eşkıyalarına kesinlikle müsaade etmiyoruz, göz açtırmıyoruz” dedi.

Vali İdris Akbıyık’ın soruları da yanıtladığı toplantıda, yardımcıları Ali Yılmaz ve İsmail Soykan ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Baki Gencel, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri de yer aldı.