Bodrum’da Karadeniz havası

Bodrum Yarımada Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneğince geleneksel hale getirilen Hamsi Festivali’nin bu yıl 5’incisi düzenlendi. İlginin yoğun olduğu festivalde, 2,5 ton hamsi tavalarda pişirilerek dağıtıldı.

Karadeniz Bölgesi’nden yaklaşık 22 bin kişinin yaşadığı Bodrum’da gerçekleştirilen 5. Hamsi Festivali’nde renkli görüntüler yaşandı. 2011 yılında kurulan Bodrum Yarımada Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği festival yoğun ilgi gördü. İskele Meydanı’ndaki etkinliğe, Karadenizlilerin yanı sıra yurdun farklı bölgelerinden gelip Bodrum’a yerleşmiş olan ya da festivale davet üzerine gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

Kurulan tezgahlarda mısır unuyla hazırlanan yaklaşık 2,5 ton ton hamsi, tavalarda pişirilerek ekmak arasında vatandaşlara ikram edildi. Karadeniz yöresinin kültürünün tanıtılması, birlik, beraberlik ve dayanışmanın artırılması amaçlanan etkinlikte, Karadenizliler kemençe ve tulum eşliğinde oynayıp doyasıya eğlendi. Karadeniz yöresi şarkıcılar da konser verdi.

Havanın da güneşli olmasıyla etkinliğin çok güzel geçtiğini anlatan Bodrum Yarımada Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Yener Çelik, farklı illerden değişik kültürlere sahip vatandaşları, birlik, beraberlik, kardeşlik ve huzur içerisinde güzel bir etkinlikte buluşturduklarını söyledi.