TÜİK’den koronavirüs önlemi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), koronavirüse (Kovid-19) karşı tedbirler kapsamında hane halkı ve iş yerleri ile yüz yüze görüşme/anketle veri derleme yöntemi kullanımını geçici süreyle durdurduğu bildirildi.

TÜİK çalışmaları ile ilgili kamuoyu duyurusunda, koronavirüs (Kovid- 19) ile mücadelede, kurumun çalışanlarının sağlığı için gerekli tüm önlemlerin, hızlı ve koordineli bir şekilde hayata geçirildiği belirtildi.

Bu tedbirlerin yanı sıra, istatistik üretiminin aksamaması için kurumun çalışma düzeninde ve istatistik üretim süreçlerinde de uluslararası normlara uygun olarak gerekli düzenlemeler yapıldığı kaydedilen duyuruda şu ifadelerde yer verildi:

” Bu kapsamda, kamu sağlığı ve çalışanlarımız açısından risk oluşturmamak amacıyla, hane halkı ve iş yerleri ile yüz yüze görüşme/anketle veri derleme yönteminin kurumumuzun çalışmalarında kullanımı geçici süreyle durdurulmuştur. Yüz yüze görüşme yönteminin yerine kurumumuzda halihazırda kullanılmakta olan posta, e-posta, telefon, web üzerinden veri girişi ve idari kayıt gibi diğer veri derleme yöntemlerinin kullanımına devam edilecektir. Tüketici fiyatları, saha çalışmalarının yanı sıra yukarıda sayılan tüm yöntemler kullanılarak derlenmeye devam edilecektir. Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele süreci kurumumuz tarafından azami hassasiyetle takip edilmekte olup, ihtiyaç olması halinde haber bültenlerinin yayımlanmasında yapılacak tüm değişiklikler ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Duyuruda ayrıca “Son günlerde yaşanan bu zorlu sürecin ülkemize etkilerini daha iyi gözlemleyebilmek ve gerekli önlemlerin isabetli bir şekilde alınabilmesini temin etmek için istatistik üretim sürecinin aksatılmadan devam ettirilmesinin gerekliliği kamuoyunun takdirindedir. Tüm paydaşlarımıza ve vatandaşlarımıza süreç boyunca veri derleme ve istatistik üretimi süreçlerinde gösterecekleri işbirliği ve destek için teşekkür ederiz.” denildi.