MAG/AMEDER, gönüllülerle bir araya geldi

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER), 3. etap eğitimleri için başvuruda bulunan gönüllülerle toplantıda bir araya geldi.

Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, MAG/AMEDER temsilcileri, üyeleri ile gönüllüler katıldı.

Bodrum’da geçene yıl kurulan ve belediye ile yaptığı protokol sonrası mahallelerde hızla örgütlenmelerine başlayan MAG/AMEDER, 204 gönüllüyle gerçekleştirdiği toplantıda, eğitim süreci ve işleyişi hakkında bilgi verildi.

MAG/AMEDER Bodrum Temsilcisi Agah Oktay Ateş, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Hatay’da yaptıkları çalışmaları anlattı. Ateş, Mahalle Afet Gönüllülüğü Projesinin önemini ve işleyişinden söz etti.

Toplantıda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Mahalle Afet Gönüllüleri’nin belediyeye ait bir oluşum olmadığını, kendi başına kurulmuş profesyonel olarak eğitim veren bir STK olan MAG/AMEDER’in bir projesi olduğunu belirtti.

Aras,”Kahramanmaraş depreminde bu hareketin ne kadar başarılı olduğunu gördüm. Gönüllülerimiz ve görevlilerimiz anında organize olup araçlara bindi ve belediyenin kurumsal yapısıyla oluşturduğu merkezde buluşuldu, canla başla çalışıldı. Bodrum’da 6,4 olarak bir deprem yaşadık ancak kısa sürdü, 12 saniye sürdü. O yüzden insanlar, ‘Bodrum 6,4’e dayandı çok güvenli’ diyerek geldiler ama aslında biz de riskli bir deprem bölgesindeyiz. Bu sebeple TMMOB ile toplantı yaptık. Yapı stoğunun tekrar gözden geçirilmesi, eski yapıların güçlendirilmesi, riskli yapıların yıkılıp yeniden yapılması konusunda kararlar aldık.” dedi.