Bodrum’da motosikletlilere yönelik denetimler arttı

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Büro Amirliği ekipleri, motosikletlilere yönelik denetimlerini artırdı.
Motosiklet kullanımının yoğun olduğu Bodrum’da, motosiklet sürücülerinin can ve mal güvenlikleri için kurallara uymalarını sağlamak amacıyla, kapsamlı bilgilendirme faaliyetlerinin yanı sıra kontroller de devam ediyor. Trafik Tescil Denetleme Büro Amirliği ekipleri, sorumluluk bölgelerindeki uygulamalarında, özellikle kask, “abartı egzoz” olarak belirtilen yüksek ses çıkaran egzoz, ehliyet ve plakasız araç kullanımı olup olmadığı kontrol ediyor.
Hafta sonu 10 farklı noktadaki kontrollerde 65’i kask takmamak olmak üzere farklı kural ihlallerinden yaklaşık 60 bin lira ceza uygulandı. Ekipler, uyarıları dikkate alan ve kurallara uyan sürücülere de teşekkür etti.
Motosiklet kullanımının yaygın olduğu Bodrum’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bireysel ve kurye hizmetleri için motosiklet kullanımı iyice arttı. Bazı firmalarda belirtilen sürede hızlı teslimat ilkesiyle kuryelerin hareket etmesi zaman zaman kazalara davetiye çıkarıyor.
Trafik denetimlerinde sürücü belgesiz araç kullanmak, sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmak, yetersiz ehliyet ile araç kullanmak, plakasız, muayenesiz araç kullanmak, akan trafiğin tersi istikamette araç kullanmak, kırmızı ışık kuralına uymamak, motosikleti yaya kaldırımı üzerinde kullanmak, seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak gibi çeşitli kural ihlalleri yapılıyor.