Atadan kalma tohumlar, gelecek nesiller için takas edildi

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tohum Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Bodrum Tohum Takas Şenliği” yoğun ilgi gördü.

Bahçeyaka Mahallesi’ndeki Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi’ndeki etkinlikte, Muğla ve çevre illerden gelen üreticiler stant açtı. Karpuz, çıtır büyük domates, bamya, ince patlıcan, mısır başta olmak üzere çeşitli ürünlerin yerel tohumları takas edildi.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Tohum Derneği Başkanı Ercan Arıkan, muhtarlar, bazı siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şenlikte, Karya Çiçekleri Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

Etkinlikte konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, tarımsal kalkınmanın önemine işaret ederek, üreticileri desteklerini söyledi.
Bodrum’un turizm kenti olarak algılandığını ancak tarımda çok önemli bir geçmişi olduğunu anımsatan Aras, “1980’lere kadar tarımla devam etti. Turizm işleri kolaylaştırdı. İnsanları topraktan kopardı. Bu işlerin dengeli gitmesi gerekiyor. Turizm çok önemli bir pazar. Üretim yapılacak tüketim de turizm de yapılacak. Üretim yapan insanları siz topraktan koparırsanız mecburen dış ülkelere muhtaç olursunuz ya da hibrit tohumlarla sağlığınızın nereye gittiğini bilemezsiniz. O nedenle bunlara yerelde sahip çıkmanın önemini biliyoruz. Bu çalışmaları bu sebeple yapıyoruz. Bizim amacımız küçük aile tarımını korumak ve yaşatmaktır. Üreten insanların özgürce kendi yaptığı ürünleri tüketiciyle buluşturması için pazar yerlerimizi açtık. Bunları nerede satacağız diye mi düşünüyorsunuz? Siz üretin biz bunu Bodrum’da tüketeceğiz. Ben belediye olarak alım garantisi veriyorum.” dedi.

Bodrum Tohum Derneği Başkanı Ercan Arıkan da , kaybolmaya yüz tutmuş yerel meyve ve sebze ile endemik tohumların gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini söyledi. Arıkan, faaliyetlerini “Ata tohum, zehirsiz tarım, temiz gıda” sloganı ile sürdürdüklerini belirtti.

Yerel tohum çeşitliliğinin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan etkinlikte renkli görüntülere sahne oldu.