“Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır!”

Kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar için Marmaris Kızılay Kan Bağış Merkezi, mobil araçlarla da hizmetlerine devam ediyor.

İl genelinde sabit noktalar haricinde, kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar mobil merkezlerde bağış yapabiliyor.

Tek kaynağı insan olan ve başka hiç bir yolla üretilemeyen biyolojik bir madde kan, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ancak düzenli, gönüllü ve karşılık beklemeyen kan bağışçıları aracılığıyla sağlanıyor. Bir başkasına can olan güvenli kan ve kan bileşenleri için düzenli ve gönüllü kan bağışının yapılması çok önemli. Bunun önemi, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2005 yılından bu yana “Dünya Kan Bağışçıları Günü” olarak kutladığı 14 Haziran’da bir kez daha vurgulanıyor. Aynı zamanda düzenli bağışlarıyla binlerce yaşamı kurtaran gönüllü kan bağışçılarına teşekkür ediliyor.

  • Bodrum’da kan bağışı

Hafta sonu Bodrum Belediye Meydanı’nda, haftanın ilk günü ise vergi dairesi önünde bağışları ağırlayan Marmaris Kızılay Kan Bağış Merkezi görevlileri, bugün (18 Şubat Salı) Yalıkavak Atatürk Meydanı’nda olacak. Bağışta bulunmak isteyenler 11:30-18:00 saatleri arasında mobil merkezde kan verebilecek.

  • Kan bağışı konusunda https://www.kanver.org adresinden bilgiye ulaşabilirsiniz

Marmaris Kan Bağışı Merkezi’nde hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında, Muğla Kan Alma Birimi’nde ise 10:00 18:00 saatleri arasında kan bağışı yapabilecek. Fethiye Kan Alma Biriminin haftalık planlaması ve kan bağışı ile ilgili konularda https://www.kanver.org web adresinden bilgiye ulaşılabiliyor.

Kan vermek isteyenler tok karna gittikleri merkezlerde kimliklerini ibraz edip kan verebiliyor. Ayrıca kök hücre bağışı için de başvuruda bulunabiliyor.