Başkan Kocadon: “Kurallara uymazsak yeniden kapanabiliriz”

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon, kontrollü normalleşme süreci ile birlikte açılan işletmelerin belirtilen kurallara uymaları çağrısında bulunarak, tedbirlere uyulmaması durumunda yeniden kapanma süreci yaşanabileceği konusunda uyardı.

İşletmelerin yeniden açılmasının sevindirici olduğu belirten Kocadon, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Kasım ayından bu yana yeme-içme sektörümüz kapalıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile birlikte yeme-içme sektörü için de belli kurallar çerçevesinde açılma kararı alındı. Üye işletmelerimizin menfaati adına bu karara tabi ki çok sevindik. Ancak hemen söylüyorum ki bu konuda sınıfta kaldık çünkü kurallara yine uymadık. Muğla riskli bölge olarak turuncuda ve her an risk artarak kırmızıya dönebilir ve yine kapanma sürecine geçilebiliriz. Bunu elbette hiçbirimiz istemeyiz. Değerli işletmelerimizden ricam lütfen kurallara uyalım, mesafe kurallarına uyalım. Dün maalesef işletmelerde yığılma oldu ve şikayetler geldi.” dedi.

BODTO başkanı olarak üyelerini ikaz etme ihtiyacı hissettiğini söyleyen Kocadon, üyelerine şu cümlelerle seslendi:
“Sevgili arkadaşlar biliyorum sıkıntılı günler geçirdiniz, ekonomik anlamda çok sarsıldık ancak lütfen devletimizin belirlediği kurallara uyalım.” dedi.

Sektördeki işletmelerin yüzde 98’i kiracı
BODTO’nun yeme-içme ve eğlence sektörüne yönelik yaptırdığı ankette, bu sektördeki işletmelerin yüzde 98’inin işyerinin kiralık olduğu belirlendi. Bu duruma dikkati çeken Kocadon ” İşletmelerimizin yüzde 70’i işyerini kapattı. Yüzde 30’u paket servise ve gel-al uygulamasına başladı. Yüzde 65 işletmemiz yapılandırmaya başvurdu. Bu kadar kötü zaman diliminden geçtik hala kurallara uymamak maalesef önümüzdeki günleri de riske ediyor. Eğer Muğla ilimiz kırmızıya dönerse turizm sektörümüz daha fazla etkilenecek. Yeme-içme sektöründeki işletmelerimiz lütfen kendi aralarında toplantı da yapsınlar, gerekirse gelsinler mesafelerini koruyarak odamız salonlarını kullanarak sıkıntılarını aktarsınlar.” dedi.