Muğla Teknopark icraata geçiyor

Muğla Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Teknoparkın faaliyete geçtiği belirtildi.

Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığındaki toplantıda, Muğla Teknoloji Geliştirme Bölgesi I. Etaba ait İdari Bina, Kuluçka Merkezi, Trafo Binası ve Sarnıç Kaba İnşaatının tamamlandığı belirtildi.

Ülkemizde teknoparkların 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile kurulduğunu anımsatan Vali Civelek, toplatıda yaptığı konuşmada “Teknoparklar, bulundukları bölgenin sosyo-kültürel, ekonomik gelişmelerine katkı sağlayan, bilime dayalı üretimin artmasına vesile olan, işsizliği önleyen, üniversite, kamu kurum ve kuruluşları ile sanayi sektörü arasında iş birliği tesis etmektedir. Muğla Teknopark başladığı yolculuğunu bugün faaliyete geçerek devam ettiriyor.” dedi.


Vali Civelek, Muğla Teknopark’da gıda, tarım ve hayvancılık, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, bilgi ve iletişim teknolojileri, mobil iletişim teknolojileri, sağlık teknolojileri alanında; aşı,biyomalzeme, biyomedikal ekipman, ilaç gibi öncelikli teknolojik sektörlerin yer alacağını belirtti.

Teknopark Yönetim Kurulu olarak Ar-Ge ve Kuluçka Merkezinde firmaların ihtiyaç duyduğu gerekli donanım ve alt yapıların oluşturulması konusunda özveriyle gerekli çalışmaları yaptıklarını aktaran Vali Civelek, Teknopark’ın Ar-Ge’ye dayalı firmalara önemli avantajlar sağladığını söyledi.

Toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, yönetim kurulu üyeleri Hamdi Yücel Gürsoy, Mevlüt Acar, Yücel Okutur, Mustafa Ercan, Mehmet Dişçigil, Mahmut Kocadon Teknopark Genel Müdürü Filiz Öner katıldı.