“Hizmet Online Virüs Ofline”

Vatandaşların işlem yoğunluğu yaşandığını kurumlardan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kamuoyunu olumsuz yönde etkileyen koronavirüs riskine karşı, işlemlerin büyük bir bölümünün elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak programları uygulamaya koydu.

Muğla SGK İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, vatandaşların ’Hizmet Online Virüs Ofline’ sloganıyla e-Devlet üzerinden yapabilecekleri işlemler hakkında bilgi verildi.

Açıklamada “Artık vatandaşlar SGK ya gitmeden evlerinde ya da iş yerlerinden virüs riskiyle hiç karşılaşmadan ‘Hizmet Online Virüs Ofline’ sloganıyla e-Devlet üzerinden sağlık aktivasyon, 4/B basamak bilgisi, 4/C banka değişikliği, 4/B emekli aylığı kesintisi, 4A (SSK) İşe giriş -çıkış bildirgesi, SGK Tescil Hizmet Dökümü, 4A/4B İş göremezlik ödemesi görme, Kurum Sözleşmeli Sağlık Tesisi Sorgulama, İlaç Kullanım Süresi ve Rapor Bilgisi Sorgulama, Medikal Market Sorgusu, Muayene Katılım Payı Sorgusu, Banka ve Adres Değişikliği ve İş Kazası ve Meslek Hastalığı e-Bildirimi gibi işlemlerini yapabilecekler.” denildi.

Bu uygulamalar sayesinde vatandaşların yoğun olarak bir arada bulunmaları veya iletişim halinde olmalarında yayılma riski olan virüse karşı hem tedbir oluşturulacak hem de vatandaşların işlemleri aksatılmadan yürütüleceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında özellikle yüksek risk grubundaki yaşlılar için elektronik ortamda işlemler genişletildi. Maaş promosyonu dönemi olduğu için artan banka değişikliği başvuruları e-Devlet’ten yapılabilecek. Tüm emekliler, talep etmeleri halinde maaşların evde ödenmesi hizmetinden yararlanabilecek.”

Muğla Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ahmet Ekecan, kurumun web sayfası üzerinden yapılabilen işlemlerin bundan sonrada e-Devlet üzerinden yapılabilir hale getirildiğini ve uygulamaların işveren ve sigortalılarımız nezdinde memnuniyetle karşılandığına dair olumlu dönüşler olduğunu bildirdi.