Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’na karşı bilgilendirmeler yapılıyor

Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) konusunda halkı bilgilendirme faaliyetlerine devam ediyor.

Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi ekibi, bahar ve yaz aylarında kenelerle bulaşan KKKA hakkında her yıl olduğu gibi bu yıl da bilinçlendirme çalışması yaptı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Biriminden İmren Doğan eşliğindeki çalışmalarda, Bodrum’da iki köy kahvesinde ve pazar yerlerindeki halk buluşmaları gerçekleştirildi. 54 muhtar, ve 110 din görevlisi bilgilendirildi. 65 doktor ve 103 sağlık personeline KKKA hakkında hizmet için eğitim verildi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, hastalığın başlıca kene tutunması veya keneyle temas sonucu bulaşabilen ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğu belirtildi. Havaların ısınmaya başlamasıyla hastalığın bulaştırıcısı olan kenelerin aktif hale geldiği, bu sebeple hastalığın bahar ve yaz aylarında görüldüğü ifade edilen açıklamada, hastalığın önlenmesinde en önemli hususun kişisel korunma tedbirlerinin alınması olduğu kaydedildi.
.
Açıklamada, hastalıktan korunmak için muhakkak suretle uyulmasının hayati önem taşıdığı işaret edilen önlemlerlw ilgili şu bilgilere yer verildi.

“• Hastalığa sebep olan mikrobun bulaştırıcısı olan keneler uçmazlar, zıplamazlar, yerden yürüyerek vücuda tırmanırlar.
• Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.
• Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığını kontrol etmelidir.
• Vücuda kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmadan uygun bir malzeme (cımbız, eldiven, bez ve naylon poşet gibi) ile çıkarılmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.
• Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
• Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Kenelerin üzerine sigara basılması, kolonya ve gaz yağı gibi maddelerin dökülmesi hastalığın bulaşmasına yol açabileceğinden kesinlikle yapılmamalıdır.
• Hastalık, hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanların kan ve idrar gibi vücut sıvılarına çıplak el ile temas edilmemelidir.
• Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske vb.) almalıdır.
• Kene tutunan veya kene ile temas eden kişiler kendilerini en az 10 gün süreyle; hasta insan ve hayvanların kan, vücut sıvıları ile doğrudan temas eden kişiler ise kendilerini 2 hafta süreyle takip etmelidir. Halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.
• Hastalığın kontrolünde özellikle çiftlik hayvanlarında kene mücadelesi önemli olduğundan tarım teşkilatının önerileri ve yardımları doğrultusunda kene mücadelesi yapılmalıdır.
• Kenelerin birçok çeşidi vardır. Ancak hangi kenenin hastalık yapıp yapmadığı anlaşılamayacağından tüm kenelere karşı aynı önlemler alınmalıdır.
Keneyi Hafife Almayın, Tedbiri Elden Bırakmayın.”