Muğla’da “Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmalara başladı

Muğla’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü ile bazı
kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların zorunlu ve acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulan “Muğla Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmalara başladı.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, İl idaresi Kanununun 11/C
maddesi kapsamında, 21.03.2020 tarihi ve saat 24.00’dan itibaren 65 yaş ve üstü kişiler ile bazı kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmalarının
sınırlandırılmasının ardından Muğla il merkezinde vali, ilçelerde kaymakamlar
başkanlığında ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ oluşturuldu. Bu kapsamda, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların sağlık başta olmak üzere tüm temel zaruri ve acil ihtiyaçları Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, yerel yönetimler, AFAD ve Kızılay görevlileri aracılığıyla karşılanıyor.

Konuyla ilgili Muğla Valiliği’nden yapılan açıklamada, özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların, 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden bildirdiği istekleri kabul edilerek evlerine kadar ulaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta kolluk birimleri olmak üzere yeterli sayıda kamu görevlisi ekip ve araç görevlendirilerek 22 Mart Pazar günü itibari ile “Muğla Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmalarına başladığı bildirildi. Muğla Valisi Esengül Civelek, risk altında bulunan vatandaşların evde kalmalarının sadece kendi sağlıkları için değil, sevdiklerinin sağlıkları içinde hayati derecede önem taşıdığını ifade etti. Vali Civelek, tek bir vatandaşın bile mağduriyet yaşamaması için ilgili tüm kurumların iş birliği, güç birliği, gönül birliği içerisinde çalıştıklarını ve 24 saat görevlerinin başında olduğuna dikkati çekti. Vali Civelek, ayrıca, yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşların istisnasız uymalarının büyük önem arz ettiğini işaret etti.