TURMEPA Bodrum Şubesi’nde görev değişimi

Teknelerden atık toplanması konusundaki çalışmalarıyla da dikkati çeken İMEAK DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Bodrum Şubesi’nin başkanlığına seçildi.

TURMEPA Bodrum Şubesi Olağanüstü Genel Kurulu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi toplantı salonunda yapıldı.

TURMEPA Genel Müdürü Semiha Öztürk, açılışta yaptığı konuşmada faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Mavi yolculuğun 25 yıl önce başladığını ve çeyrek asırdır bu yolculukta 8 milyon 330 bin öğrenciye çevre dersleri verip 18 bin 500 eğitimci yetiştirdiklerini anlatan Öztürk, “Atık toplama teknelerimizle cennet koylarımızda 37 milyon 800 bin litre atık suyun denize karışmasını önledik, 8 bini aşkın gönüllüye eriştik. Projelerimiz, farkındalık çalışmalarımızla 52 milyon kişi tarafından görüldük. Türkiye’de bugüne kadar deniz odaklı en az 40 projeyi hayata geçirildi.” dedi.

Öztürk ayrıca, derneğin 2011 yılının sonlarında kurulan Bodrum şubesinin başkanlığını 2012 yılından bu yana Yaman Olgaç’ın yaptığını ve Bodrum’un “mavi” kalması için çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti.

8 yıldır TURMEPA Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı başarıyla yürüten Yaman Olgaç, artık bir kan değişiminin gerektiğini belirtttiği genel kurulda, katılanlara teşekkür etti. Teşekkür plaketi verilen Olgaç’ın başkanlığındaki yönetimin geçmiş dönem faaliyetleri oy birliğiyle ibra edildi.

Genel kurulda, İMEAK DTO Bodrum Şubesi Başkan Orhan Dinç, TURMEPA Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Orhan Dinç, teknelerden atık toplama konusundaki çalışmalarına, Deniz Temiz Derneği / TURMEPA Bodrum Şube Başkanı olarak da yoğun bir şekilde devam edeceklerini söyledi. Dinç ” Projeler üretip, eğitimler vererek farkındalık oluşturacağız. Ekmek yediğimiz denizlerimiz ve kıyılarımızın temiz olması en değerli mirasımızdır. Görevimizi bize yakışır bir şekilde yerine getireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Bodrum’da ‘Mavi kazanacak.” dedi.