Teknelerle gidip Adaboğazı Plajı’nda temizlik yaptılar

Bodrum’dan teknelerle Adaboğazı’na giden gönüllüler çevre temizliği yaptı.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA Bodrum Şubesi, Bodrum Amerikan Hastanesi ve Bodrum Milta Marina’nın ortaklaşa düzenlediği çevre etkinliği Bitez Mahallesi Adaboğazı mevkisinde gerçekleştirildi.

Bodrum’dan teknelerle yola çıkan gönüllüler, günlük tur ve mavi yolculuk tekneleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret Adaboğazı mevkisindeki plaja gitti.

Etkinliği gerçekleştiren kurumların çalışanları ve derneklerin üyelerinden oluşan gönüllüler, sahilde ve makilik alanda atıkları topladı. İki dalgıcın da deniz dibi temizliği yaptığı etkinlikte daha çok plastik ve cam şişe ve çeşitli ambalaj atıkları toplandı. Çöp torbalarına toplanan atıklar, 2019 yılında hizmet vermeye başlayan “Riva -1” katı atık toplama teknesine alındı.

DTO Bodrum Şubesi ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, farklı zamanlarda yaptıkları çevre temizliği etkinlikleri ile farkındalık oluşturmayı, çevre bilincinin artmasını sağlamayı, çocuklara ve gençlere örnek olmayı amaçladıklarını söyledi.

Dinç, “Bu etkinliğe katılanlara çok teşekkür ediyorum. Bizler Bodrum’da yaşayanlar olarak koylarımızı temizliyoruz. Denizcilerimizin, denizden faydalananların da bu konuda daha duyarlı olmalarını, doğanın korunmasına katkıda bulunmalarını istiyoruz.” dedi.

Marmara’daki müsilaj tehdidine dikkati çeken Bodrum Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Kütük ise “Bizde elimizden geldiğince çevre temizliğine katkıda bulunmak istedik. Buna benzer etkinlikleri devam ettirmek istiyoruz. Doğanın korunmadığında, atıkların doğaya bırakıldığında nelerin olabileceğinin en yakın örneği olarak Marmara’da gördük. Lütfen çevre temizliğine önem verilelim” dedi.