Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıl Dönümü

Bodrum’da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve 106. Yıl Dönümü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Protokol üyelerinin şehit mezarlarını ziyaret etiği ilçede, Belediye Meydanı’ndaki törende Atatürk heykeline çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu öğrencisi Ceren İldeç, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı, Öğrenciler şiirler okudu.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, yaptığı konuşmada, tarihi şan ve şerefle dolu Türk milletinin kazandığı Çanakkale zaferinin, eşi ve benzerinin olmadığını söyledi.

Birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Mermilerin havada çarpıştığı ve 250 bin vatan evladının canı pahasına kazanılmış büyük bir zaferdir. Büyük Türk milletinin cesaretinin, vatanseverliğinin, inancının tarih sayfalarına vurulmuş bir mührüdür. O gün bize saldıran güçlerin bugün de aynı emelleri beslediğini çok iyi biliyoruz. Çanakkale Zaferi’nin bize unutturmaması gereken en önemli şey budur. Bu zaferi bizlere yaştan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz.” dedi.

Törene, Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Garnizon Komutanı Albay Güngör Gündoğan ile bazı resmi daire, sivil toplum kuruluşu siyasi parti temsilcileri ile öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Bodrum Belediye Meydanı’nda kurulan 4 çadırda “Çanakkale Zaferi Müze Sergisi” açıldı. Savaş döneminden kalan mermi ve silahlar, çeşitli eşyalar ve savaş topları, cam fanus içerisinde sergiledi. İzmir’den gelen performans sanatçıları dönemin ruhunu anlatan 30 dakikalık canlı heykel gösterisi gerçekleştirdi.