Bodrum Kaymakamlığından açıklama

Bodrum Kaymakamlığından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ilçede gerekli tedbirler alındığı belirtilerek, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bazı konulara dikkat çekildi.

Beş maddeyi kapsayan açıklama şöyle:
“1 – İlçemizle ilgili; bazı sosyal medya gruplarında ve bazı basın organlarında zaman
zaman alınan tedbirler, uygulamalar ve vakalar hakkında asılsız ve sahte paylaşımlar ve haberler yapılmakta halkımız yanlış bilgilendirilmektedir. Korana virüsü ile mücadele konusu hassas bir konudur. Bu konuda tek yetkili olan Sağlık Bakanlığımız gerekli açıklamaları yapmaktadır. Alınan önlemler ve uygulamalar ise Kaymakamlığımızca duyurulmaktadır. Asılsız paylaşımlar yapanlar hakkında yasal işlemler yapılmaya devam edilecektir. Vatandaşlarımızdan; bu hususta mağdur ve tedirgin olmamaları için dikkatli olmalarını asılsız haberlere ve dedikodulara itibar etmemelerini bekliyoruz.
2 -İlçe Hıfzıssıhha Kurulumuzca alınan karar doğrultusunda; bu kritik süreçte
ruhsatlarında umuma açık bar, pavyon, diskotek ve gece kulübü olarak belirtilen yerlerin faaliyetleri geçici olarak ülke genelinde olduğu gibi durdurulmuştur. Faaliyeti durdurulan bu umuma açık yerler dışında; insanların toplu bulunduğu riskli işletmelere kritik süreçte bakım onarım, boya badana vs. gibi tadilat işlerini yapmalarının ve büyük kalabalık organizasyonlardan uzak durmalarının tavsiye edilmesi kararlaştırılmıştır. Toplum sağlığı için açık işletmelerimizden hijyene dikkat edilmesini ve geçici süre bu hususta hassasiyet gösterilmesini önemle bekliyoruz.
3 -Toplum sağlığı açısından risk teşkil edecek her türlü resmi toplantı, tören, etkinlik vs.
iptal edilmiştir. Eğitime ara verilmiştir. Yurt dışı giriş ve çıkışları sınırlandırılmıştır. Zaruri
yapılacak etkinlikler duyurulacak, en az katılımla gerçekleştirilecektir. Vatandaşlarımızın da halk sağlığını tehdit edecek kalabalık etkinliklerden uzak durmalarını mümkünse bu etkinlikleri ertelemelerini bekliyoruz. Ayrıca Belediyemize ve kamuya ait alanların bu etkinliklerde kullanılmasına izin verilmeyecektir.
4 -İlçemizde fırsatçılık yaparak arz talep dengesi ile uyuşmayan (maske, kolonya,
dezenfektan, temizlik malzemeleri gıda maddeleri vb. gibi) fiyat artışları, stokçuluk vb. piyasa oluşumunu bozucu davranışlara izin verilmeyecek, gerekli yasal işlemler yapılacaktır.
5 -Korana virüsü salgınından korunmak ve toplum sağlığı için genel
temizliğe ve Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı 14 kurala uyulmasını önemle rica ediyoruz. Özellikle risk altındaki yaşlı ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın kalabalık ortamlara geçici süre çıkmamaları gerekmektedir. Yurt dışı bağlantısı olan kişilerin daha riskli grupta yer aldığının bilinciyle, temasta ve aynı ortamda bulunma konusunda dikkatli olunmasını, yurt dışından gelen vatandaşlarımızın umre ziyaretinden gelenlerde dahil 14 gün süre ile kendilerini insanlardan tecrit etmelerini ve temastan kaçınmalarını, vatandaşlarımızın salgın hastalık belirtisi veya şüpheli bir durumda sağlık birimlerimizle anında gecikmeksizin irtibata geçmesini, toplum sağlığı açısından önemle hatırlatıyoruz.”

Açıklamada gelişmelerin ayrıca duyurulacağı kaydedildi.