Bodrum mandalinasını kurtarmak için yeni “hareket”

Kendine has aroma ve kokusuyla yöreye özgü Bodrum mandalinasının korunması ve ekonomik değerinin arttırılması kapsamında, “Bodrum mandalina hareketi” başlatıldı.
Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası’nın ortaklaşa başlattığı projenin tanıtım toplantısı Mandalin Bar’da gerçekleştirildi.
Toplantıda, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) desteğiyle çıkarılan yağı, kozmetik sektöründe kullanılmaya başlanılan Bodrum mandalinasından yapılan katma değerli yiyecek-içeceklerin otel, restoran, kafe ve bar menülerinde yer alması, diğer türev ürünlerin kullanılması, örneklerinin çoğalması, ticaretinin Bodrum dışına taşınması ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı Erman Aras, iki aşamalı eylem planını açıkladı. İlk aşamada Muğla’nın ilk coğrafi işaretli ürünü Bodrum Mandalinası ağaçlarının, envanterinin çıkarılması için dijital künye uygulamasının başlatılmasının önemini anlattı.
Bu uygulama ile ağaçların taşınması gerektiğinde, ağaç söküm aracı ile ağaçlara zarar verilmeden yapılacağını, anlatan Aras, ikinci aşamada ise turizm ve gastronomi başta olmak üzere işletmelerin menülerinde Bodrum Mandalinası türev ürünlerinin bulundurulmasını amaçlayan önerilerini anlattı

“Yeşilken kullanımını artırabilirsek bahçeler kendiliğinden kurtarılmış olacak”

En kısa sürede konunun tüm paydaşlarının rol ve sorumluluklarının tarif edildiği bir protokolün imza altına alınmasının amaçlandığını söyleyen Aras, mandalinanın yeşilken kullanımının ürünün değerinin artıracağına dikkati çekti.
Aras bu konuda “Mandalinanın yeşilken kullanımı temmuz ayında başlıyor. Eğer mandalinanın yeşilken kullanımını artırabilirsek bahçeler kendiliğinden kurtarılmış olacak. İçeceklerde, kokteyllerde kullanabiliriz ama en çok kullanabileceğimiz ürün esans. Elimizde esansımız olursa çok daha değişik ürünler yapabiliriz. Kozmetikte değişik ürünler yapan arkadaşlarımız var. Yurt dışına da ihraç ediliyor. Bunları çeşitlendirip çok daha güzel ürünler yapabiliriz. Sadece esansın bile üstüne gitmemiz, bir anda bütün mandalina bahçelerinin kurtuluşu demektir.” dedi.

Meyve olarak tüketilmesi sürecinin çok kısa olduğunu ve ekonomik değerinin de düşük olduğunu işaret eden Aras, ürünün çiçeği de düşünülürse mayıs ayından itibaren esansının çıkarılıp kullanılabileceğini vurguladı.

Bodrum mandalina kokusunu Amerika’ya taşıyan üreticinin serzenişi

Toplantıda, kozmetik üzerine çalışmalar yapan ve ürünleri yurt dışında ilgi görev firmanın yöneticilerinden Faysal Şefkatlioğlu ise, Bodrum’da bazı butik oteller haricinde ürünlerine turistik tesislerde yer verilmediğini söyledi.
Şefkatlioğlu “Natürel Bodrum olarak ürettiğimiz kolonya ve sabunlar Bodrum otellerinde satmıyorken, New York’ta satılıyor. Ürünlerimiz en n üst segmentte doğal. Macerası Ortakent’te başlıyor. Yalıkavak’ta elde edilen ürünler ambalajlı hale geliyor.” ifadelerini kullandı.