“Koylarımızı korumazsak kendi sonumuzu hazırlar hale geliriz”

Denizin ülke turizminde önemine dikkati çeken Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç “Mevcutta çok az kalan koylarımızı korumazsak kendi sonumuzu hazırlar hale geliriz.” dedi.

Mavi yolculuk rotasındaki koyların korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Dinç, Kissebükü’nde turistik tesis yapılmasına karşı Bodrum Denizciler Derneği ile birlikte hukuki süreci devam ettirdiklerini söyledi.

Sektörde rakip ülkelere karşı ülke turizmine değer katan, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de doğası bozulmamış kalan son koylara sahip çıkıp, korumak gerektiğini vurgulayan Dinç “Sadece deniz turizmi için değil, vatandaş olarak da koylarımızı korumak bizim boynumuzun borcu. Yatırımlar yapılmalı. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili. Ülkemizin farklı sahillerinde de, eğer sahilde olması gerekiyorsa. otel olacaksa, gençlik merkezi, gençlerimiz için tesisler veya bakım evleri yapsınlar. Ama artık Bodrum’umuza dokunmayın artık. Marmaris’imize, Fethiye’mize dokunmayın.” ifadelerini kullandı.

Dinç, yatırıma karşı olmadıklarını ancak kalan sınırlı sayıdaki korunmuş koylarla ilgili, hem deniz turizminin devamlılığı, hem de denizi kullanmak isteyen vatandaşların rahatça buralardan faydalanmalarını sağlamak için gayret gösterdiklerini dile getirdi.